Ashdownu mandat službeno završava u utorak, 31. siječnja, a na dužnosti visokog međunarodnog predstavnika u BiH naslijedit će ga njemački diplomat Christian Schwartz Schilling, nekadašnji međunarodni posrednik za Federaciju BiH.
Ashdown je istaknuo kako ustavne promjene u BiH nisu same po sebi cilj, nego su sredstvo za stvaranje države koja usluge svojim građanima, kako je rekao, stavlja prije plaća svojih političara.
U sljedećim procesima europskih integracija, po Ashdownovim riječima, Bosni i Hercegovini je potrebno Vijeće ministara (državna vlada) koja će se usredotočiti na europske zadaće, a ne na prepirke oko entitetskih i etničkih pitanja. Dodao je kako će u europskim integracijama Bosni i Hercegovini trebati parlament čiji će predstavnici međusobno surađivati. Ashdown je zastupnicima državnog parlamenta BiH također rekao kako je nužno razvijati civilno društvo u BiH, jer je to, po njegovim riječima, jedan od ključnih uvjeta za europske integracije.
Osim promjena institucija, Ashown je posebice istaknuo kako je u europskim integracijama u BiH nužno promijeniti mentalitet, što je, po njegovim riječima, najteže promijeniti. "Bosna i Hercegovina mora naučiti da se u Europi individualna prava štite individualno, ne kolektivno. Prema europskom načelu svakog građanina definira njegova individualnost, a ne etnička pripadnost. Europljani su prvo građani, a tek onda Bošnjaci, Hrvati i Srbi, a ne obrnuto", dodao je Ashdown.
Ashdown je ponovio svoje žaljenje što Radovan Karadžić i Ratko Mladić za vrijeme njegova mandata nisu predani Haaškom tribunalu. Posao Haškog tribunala, rekao je, neće biti završen sve dok se dvojica glavnih kreatora, kako je rekao, bosanskohercegovačkoga bola i velikih ratnih zločina, ne suoče s pravdom u Haagu.