Riječ je o ugovoru kojim se Hrvatska obvezuje da će do kraja ove godine zbrinuti oko 850 obitelji poginulih pripadnika HVO-a, a u iduće dvije godine oko 4000 ratnih invalida HVO-a kojima do sada nije bio riješen status.
Tim će kategorijama BiH isplaćivati invalidnine, a Hrvatska će im plaćati razliku do visine mirovine koju ostvaruju ratni vojni invalidi i obitelji poginulih i nestalih branitelja u Hrvatskoj.
"Hrvatska treba voditi brigu o svim svojim državljanima, ma gdje bili, pa makar ne bili u Hercegovini, nego u Hrvatskoj", rekao je Nenad Stazić (SDP), upozoravajući da neki invalidi rada u Hrvatskoj primaju mjesečne naknade od svega 300 kuna.
Ustvrdio je i da se "ovaj sporazum odnosi i na one kojima su najveći ratni dosezi bili Ahmići, Stupni dol ili rušenje mostaskoga Starog mosta".
HSP-ovci, pak, smatraju da je riječ o najvećem koraku koji je ova sadašnja Vlada učinila na području Domovinskog rata.
Pero Kovačević očekuje da će sporazum ispraviti nepravde, no upozorio je i na moguće nejasnoće u provedbi sporazuma, zbog čega bi, smatra, Sabor trebao ovlastiti ministricu branitelja da donese provedbene akte, kako se ne bi dogodilo da neki invalidi HVO-a ostanu bez naknada.
I Lucija Čikeš (HDZ) smatra da je riječ o ispravljanju nepravde, te da će sporazum doprinijeti i opstanku hrvatskog naroda na području BiH.
Sjednica je nastavljena raspravom o izmjenama Izbornog zakona za lokalna predstavnička tijela.