Većina upitanih ipak navodi da, bar za sada, neće kupovati strojeve za prihvat i prešanje ambalaže, već će se poslužiti kontejnerima.
U Hipermarketima Coop su istaknuli kako se pripremaju za početak otkupa ambalaže 1. veljače, no napominju kako još uvijek nisu pristigla tražena razjašnjenja od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti kako bi mogli potpisati ugovor.
Kupci će, kako su pojasnili, dobivati povrat od 0,5 kuna po ambalažnoj jedinici (PET, staklo, limenka zapremnine 0,25 l do 1,5l), a maksimalan će biti (pojedinačni) povrat za 10 ambalažnih jedinica po kupcu.
Prikupljena ambalaža će se pohranjivati u za to predviđene kontejnere i Hipermarketi Coop za sada nemaju u planu kupovati strojeve za prihvat nepovratne ambalaže.
U trgovačkom lancu Konzum istaknuli su kako obavljaju pripremne radnje, a u Getrou su kazali kako će poštivati Pravilnik, točnije biti će spremni za otkup ambalaže do navedenog roka, tj. 1. veljače, no nisu željeli govoriti o detaljima.
U trgovačkom lancu Billa također su potvrdili kako će od 1. veljače otkupljivati ambalažu od kupaca, kao što je određeno Pravilnikom. Pohranjivat će je u kontejnere i za sada neće kupovati strojeve za prihvat nepovratne ambalaže.
Također su kazali kako neće skladištiti ambalažu već se pokušavaju dogovoriti s tvrtkama koje se time bave da se prikupljena ambalaža nekoliko puta dnevno odvozi.
U Dinovi su također istaknuli kako će biti spremni za otkupljivanje ambalaže od kupaca te kako imaju 29 prodajnih mjesta većih od 200 četvornih metara u kojima se prema Pravilniku treba organizirati prikupljanje ambalaže. Dodali su kako su fazi pregovora s otkupljivačima otpada koji će ambalažu odvoziti prema potrebi, jednom ili više puta dnevno.
U Udruzi trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca ističu da svojim članicama nisu preporučili nijedan poseban oblik prikupljanja ambalaže. Prema saznanjima HUP-a, većina trgovačkih lanaca neće nabaviti strojeve za prihvat i zbrinjavanje ambalaže.
HUP međutim, upozorava na dopis koji je Udruga trgovine poslala Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, u kojemu upozorava ministarstvo na niz poteškoća koje bi mogle pratiti primjenu Pravilnika.
Primjerice, trgovci pitaju ministarstvo što će se dogoditi kada kupac plaća robu karticom, a trgovina je dužna za otkup ambalažnog otpada dati gotovinu, pitajući se tko će nadoknaditi razliku u proviziji kartičarske kuće.
HUP nadalje pita mora li trgovac isplaćivati naknadu za ambalažu na kojoj, sukladno pravilniku, nije utisnuta oznaka za recikliranje i ispisan iznos povratne naknade.
Isto tako, HUP pita kako će trgovci čije poslovanje nije elektronski organizirano ispuniti obvezu o slanju Fondu za energetsku učinkovitost izvješća o prikupljenom otpadu u elektronskom obliku, a jedna od primjedbi je da nadležna tijela još nisu dostavila popis ovlaštenih skupljača ambalažnog otpada.
Također, HUP upozorava da izjave čelnika Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost o obveznoj nabavci stroja za za prihvat ambalaže, iako to pravilnikom nije propisano, a postavlja i pitanja je li trgovac dužan prikupljati oštećenu i prljavu ambalažu.
Konačno, uz još nekoliko primjedaba, za HUP su previsoke i kazne zbog neprovođenja odredbi Pravilnika koje su propisane u iznosu od 300 do 700 tisuća kuna, što je često više od prometa koji ostvaruje trgovac - mali poduzetnik.
(Hina) xtp/xduk yds