Također Odbor je pozvao Vladu da učini sve kako bi spriječila incidente, a čelnike lokalne samouprave da se uključe u rasvjetljavanje tih slučajeva te da stvaraju klimu snošljivosti.
Raspravu saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o etnički motiviranim incidentima krajem studenoga prošle godine inicirala je Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS), a raspravljalo se na temelju MUP-ova izvješća, po kojemu je prošle godine bilo 65 napada na pripadnike srpske nacionalne manjine, od čega je do sada riješeno 26.
Kako su ocijenili neki sudionici današnje sjednice, u MUP-ovu su izvješću pobrojeni slučajevi napada na Srbe, njihovu imovinu i institucije, a nigdje se izrijekom ne navodi da je riječ o etnički motiviranim incidentima.
Stoga su zaključili da ne postoji definicija etnički motiviranog incidenta, što policiji otežava posao.
Voditelj Misije OESS-a u Hrvatskoj, Jose Fuentes, rekao je da etnički motivirani incidenti izbjeglima otežavaju povratak. Ustvrdio je i da se u Hrvatskoj svaka tri dana dogodi jedan napad na pripadnike nacionalnih manjina.
Suprotno tomu član Odbora Niko Rebić (HDZ) rekao je kako je incidenata mnogo manje, te da je MUP-ovo izvješće nedovoljno za stvaranje realne slike o problemu.
Ocijenio je i da SDSS-ova inicijativa da se raspravlja o toj temi nije dobronamjerna, te je istaknuo da ne može dati potporu "prijedlogu koji dolazi od ljudi poput Milorada Pupovca, koji je Hrvatsku početkom 90-ih optuživao za nasilno prekrštavanje 10.000 srpske djece".
U zaključcima Odbora navodi se i da pred tim problemom ne treba zatvarati oči, a pomoćnik ministra unutarnjih poslova Gojko Marković apelirao je na građane da prijavljuju takva djela, jer je, kaže, pravodobna informacija ključna za učinkovitost policijske istrage.