To je smanjenje uslijedilo nakon što je to u listopadu prošle godine to učinio Standard & Poor's, a čini se da je to učinjeno usprkos početku financijskog restrukturiranja koje je u studenom lani započeo Agrokor, napominje Bankamagazin.
Jedna od najvećih zamjerki Agrokoru koju su navele obje agencije je bila financijska nefleksibilnost zbog velike zaduženosti kroz obveznicu (230 milijuna eura) koja dospijeva na naplatu iduće godine.
Agrokor je u studenom prošle godine, nakon što mu je S&P već snizio rejting s B+ na B i nakon što je i Moody's najavio mogućnost sniženja rejtinga, potpisao s konzorcijem četiri banke (HVB Splitska, Bank Austria Creditanstalt, Privredna i Hypo Alpe-Adria) trogodišnji klupski kredit u iznosu 75 milijuna eura čime je označen početak financijskog restrukturiranja Agrokora.
Moody's je, osim nedostatne financijske fleksibilnosti uzrokovane postojećom obveznicom, snižavanje rejtinga obrazložio i slabljenjem kreditnih pokazatelja kompanije što je rezultat strategije preuzimanja i pripajanja koju je provodio Agrokor proteklih nekoliko godina.
Izgledi za daljnju promjenu rejtinga Agrokora su stabilni, stoji u Moody'sovom priopćenju, zbog očekivanja da će se daljnji rast kompanije, posebice u maloprodaji, financirati iz internih izvora što bi trebalo dovesti do znatno nižih ulaganja nego u proteklim godinama. Stabilni izgledi su dijelom i posljedica stabilnih prognoza za rast hrvatskog gospodarstva što će Agrokoru dati potencijal za organski rast, navodi Bankamagazin.
(Hina) xpp yds