U izjavi za program na hrvatskom Radio Subotice dr. Kopilović je naveo da bi "zakon trebao biti veliki iskorak jer katolička crkva više ne može djelovati 'kljasto' kao što je djelovala u komunizmu, bez dimenzije karitativne djelotvornosti, za što joj je potrebna oduzeta imovina".
Ističući da je crkvama nacionalizacijom oduzet "ogroman kapital", Kopilović naglašava da Katolička crkva "ne traži povrat imovine da bi bila bogata, već da bi mogla činiti dobro".
Po njegovim riječima, zakon predviđa postupno vraćanje imovine crkvama - prvo će biti vraćeno zemljište, šume i njive, a za ono što je u međuvremenu prešlo u tuđe vlasništvo dobivat će se naknada.
"Biti će pripremljen poseban sporazum s crkvenim zajednicama o adekvatnoj naknadi, vjerojatno višekratnoj i dugogodišnjoj, za onu imovinu koju je nemoguće vratiti", precizirao je dr. Kopilović.
On je također izjavio da je Katolička crkva u Srbiji sudjelovala i u pripremi Zakona o slobodi vjere, vjerskim zajednicama i crkvama, i da ga smatra prihvatljivim.
"Predloženi zakon prošao je čitanje svih državnih mjerodavnih tijela, EU i drugih kompetentnih foruma i mislim da je sada sazrio za usvajanje u Skupštini Srbije", naveo je dr. Kopilović, i dodao da predložena zakonska rješenja podupiru katolička i pravoslavna crkva, crkve reformacije, islamska i židovska zajednica.
Dr. Kopilović ističe da će zakon, koji bi uskoro trebao biti predstavljen javnosti, vjernike štititi od diskriminacije na temelju njihove vjerske pripadnosti.
Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar nedavno je izjavio da je proteklih godina u Srbiji bilo slučajeva kršenja prava katoličkih vjernika na slobodan dan za proslavu Božića.