Diplomati Europske unije izjavili su da i druge članice mogu očekivati oštar pad izvoza u Iran nakon što je Teheran intenzivirao kampanju kažnjavanja zemalja koje se suprotstavljaju njegovim planovima razvoja cjelovitog nuklearnog programa.
Njemačka je vodeći izvoznik roba u Iran i u 2004. izvezla je u tu srednjeistočnu azijsku zemlju robe u vrijednosti 3,6 milijardi eura dok bi u 2005. vrijednost izvoza po nekim procjenama trebala dosegnuti četiri milijarde eura, izvijestila je njemačka komora.
"U 2006. očekujemo značajno smanjenje izvoza", objavio je Jochen Clausnitzer, čelnik DIHK-ova odjela za Bliski i Srednji Istok.
Otkada je u kolovozu prošle godine preuzeo predsjedničku dužnost, novi je iranski predsjednik, tvrdolinijaš Mahmoud Ahmadinejad nastupao prkosno u odnosima prema Zapadu, pozivajući na "brisanje Izraela sa zemljovida" i zavjetujući se da će obnoviti iranski program proizvodnje goriva za nuklearne elektrane.
Ahmadinejad je pokrenuo i val čistki u državnim tvrtkama i ministarstvima, ustoličujući ljude koji će po očekivanjima mnogih sklapati manje ugovora s njemačkim tvrtkama, kazao je Clausnitzer.
"S obzirom na aktualnu političku situaciju, poslovanje u Iranu bit će na srednji i dulji rok sve manje zanimljivo za njemačke kompanije", konstatirao je.
U 2004. na Njemačku je otpadalo 12,8 posto iranskog uvoza. Na drugom je mjestu izvoznika u Iran bila Francuska s 8,3 posto a na trećim italija sa 7,7 posto. Ostali su značajni izvoznici u tu zemlju bili Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Južna Koreja i Rusija.