Susret je održan uoči Drugoga pčelarskog sajma koji će se od 4. do 5. veljače održati u Gudovcu pokraj Bjelovara pod pokroviteljstvom Ministarstva poljopriverde, šumarstva i vodnog gospodarstva i Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.
Smanjeni otkup ugrozio je opstanak nekih pčelara koji su u tom poslu pronašli izvor zarade i u koji su zadnjih godina mnogo uložili.
Predsjednik županijskog Saveza pčelara Vladimir Maturanec upozorio je i na pad otkupnih cijena meda za koji otkupljivači pčelarima u prosjeku plaćaju 11 do 12 kuna za kilogram, iako je proizvodnja meda isplativa ako mu je cijena 15 kuna.
Maturanec je istaknuo kako je ta županija jedna od triju ekološki najčistijih pa je i med proizveden u njoj, po podatcima Ministarstva poljoprivrede, najkvalitetniji u Hrvatskoj. Županija i županijski Savez pčelara predlažu da se ustanovi robna marka meda što bi omogućilo bolju prodaju i prepoznatljivost njihova meda na tržištu. Naglašeno je i kako je u Hrvatskoj potrošnja meda vrlo niska, tek pola kilograma po stanovniku, a primjerice u Njemačkoj osam do deset kilograma pa bi i udvostručenjem potrošnje nestale brojne teškoće pčelara.
Na prošlogodišnjem Prvom pčelarskom sajmu sudjelovalo je oko 50 pčelara iz cijele Hrvastke, a na ovogodišnjem ih se očekuje još više. Sajam će popratiti predavanja i rasprava "Put pčelinjih proizvoda do potrošača u Hrvatskoj i Europskoj uniji".