Provedbu Sporazuma sa 150 milijuna kuna financirat će Ministarstvo iz državnog proračuna, a s više od 300 milijuna kuna grad Zagreb, rekao je gradonačelnik Bandić.
Od 23 osnovne škole koje sada rade u tri smjene pet se već gradi: "Dragutina Domjanića", u Granešini, "Ante Kovačića", u Brestju" i "Mate Lovraka". Sporazum obuhvaća i gradnju pet novih osnovnih škola u Španskom-Oranice, Ivanjoj Reki, Drugu osnovnu školu u Luki, Područne škole u Sesvetskoj Sopnici i Sesvetskim Selima.
Primorac je zahvalio gradonačelniku što je Zagreb prvi počeo tako važan projekt, istaknuvši da je riječ o jednom od najvećih iskoraka u suvremenom sustavu hrvatskog školstva, budući da bez prelaska rada škola u dvije, odnosno u jednu smjenu ne će biti ni ostalih važnih reforma u hrvatskom obrazovnom sustavu.
Primorac je taj sporazum ocijenio napretkom koji jamči da strategija razvoja osnovnoškolskog sustava u jednosmjenskom radu napokon postaje realnost.
Istaknuo je da do 2010. nijedna škola u Hrvatskoj ne će raditi u tri smjene, a konačan cilj je rad osnovnih škola u jednoj smjeni. Rekao je da je za tu investiciju, odnosno škologradnju, u državnom proračunu izdvojeno 500 milijuna kuna, a očekuju se i znatan priljev novca iz raznih projekata EU-a.
U Hrvatskoj 52 osnovne škole rade u tri smjene i one su najveća zapreka provedbi promjena u školstvu, rekao je ministar. Naveo je da u tri smjene radi i 17 osnovnih škola u Splitu te sedam u Rijeci.
Primorac je najavio i provedbu projekta "cjeloživotnog obrazovanja", odnosno otvaranja svih školskih zgrada obrazovanju odraslih bez završene osnovne škole.
Rekao je također da je izrađena baza podataka svih škola, a radi se i na kartografskoj bazi koja će omogućiti uvid u prostorni razmještaj škola.