"Cijene nafte ovise o odnosu ponude i potražnje a potražnja iz Kine, Indije i SAD-a će rasti. Iscrpljeni su i rafinerijski kapaciteti pa će cijene nafte i dalje biti visoke", konstatirao je Jacob E. Frenkel, potpredsjednik American International Groupa (AIG).
Ekonomisti su se složili da glavno pitanje u 2006. neće biti cijena nafte već održavanje uredne opskrbe. "Prošle smo godine vidjeli da ogromna potražnja i visoke cijene ne moraju nužno izazvati ozbiljne gospodarske posljedice. Stvarno je pitanje koliko je vjerojatan šok u opskrbi?", naglasila je Laura D. Tyson, dekanica Londonske poslovne škole.
Iako se nisu ispunile prognoze mnogih da će rast cijena nafte biti pretočen u inflatorni pritisak ili u usporavanje gospodarskog rasta, šokovi u opskrbi mogli bi prouzročiti ozbiljne posljedice, smatraju ekonomisti.
"Stopa rasta osobne potrošnje u SAD-u u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju bila je nula posto nakon šoka u opskrbi koji je prouzročio uragan Katrina", podsjetio je Stephen S. Roach, glavni ekonomist Morgan Stanleya. "Američki potrošači snose posljedice slabijeg rasta primanja pa su postupili ispravno i obuzdali potrošnju nakon što su se suočili s višim cijenama", dodao je.
Prema Roachu, potrošnja američkih potrošača vitalna je za svjetsko gospodarstvo, posebice značajnim izvoznicima poput Kine, koji zauzvrat potiču azijsko gospodarstvo na uvoz sirovina potrebnih za proizvodnju.