Stevo Julius pripada židovskoj obitelji glasovitih zagrebačkih liječnika i intelektualaca čiju tradiciju i nastavlja sada kao profesor medicine i fiziologije na američkom Sveučilištu Michigan.
Knjigu je objavila zagrebačka nakladnička kuća "Durieux" u prijevodu, s engleskoga izvornika, Miloša Đurđevića.
Na večerašnjem predstavljanju o knjizi i njezinu autori govorili su glavni urednik "Novoga Omanuta" Branko Polić, novinar "Jutarnjega lista" Branimir Pofuk te glavni urednik "Durieuxa" Nenad Popović i prevoditelj Miloš Đurđević.
U knjizi se autor zadržava na dijelu obiteljske i osobne povijesti obilježene dramatičnim događajima kada je njegova cijela obitelj morala zbog "rasnih zakona" tadašnje NDH otići u partizane što je za njih bilo, kako je rečeno, "i bijeg i otpor i spašavanje".
Autor se u knjizi prisjeća i događaja koji su uslijedili nakon Drugoga svjetskoga rata i povratka cijele obitelji u Zagrebu. To je vrijeme obilježeno velikom obiteljskom tragedijom - samoubojstvom oca, tada ravnatelja jedne zagrebačke klinike, i to zbog, kako je rekao Popović, montirane političke afere u kojoj je izgleda sudjelovao i Vladimir Bakarić.
Nakon te obiteljske tragedije, a da bi se zaštitio od političkih progona, Stevo Julius, tada student medicine, morao je nekoliko godina provesti u istočnoj Bosni - u Foči i Goraždu.
Vrativši se u Zagreb, Julius se počinje baviti znanstvenim radom koji nastavlja i nakon odlaska u Sjedinjene Američke Države 1964.
Juliusova autobiografska knjiga, rekao je Branimir Pofuk, na više razina svjedoči o individualnoj, posebnoj i potresnoj ljudskoj priči koja osvjetljava vrijeme o kojemu govori.
Nenad Popović ocijenio je da je riječ o rijetkoj knjizi, pisanoj s vedrinom i pomirljivošću, te da svjedoči o osobnom iskustvu čovjek koji nije ostao zarobljen u svojoj tragediji.