FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Početkom travnja u Zagrebu se održava 2. Crans Montana Forum

Autor: ;dmus;
ZAGREB, 23. siječnja 2006. (Hina) - Uspjeh prošlogodišnjeg CransMontana Foruma potaknuo je hrvatsku vladu na nastavak suradnje, pa ćese od 5. do 7. travnja ove godine u Zagrebu održati drugi takav skuppod nazivom "Hrvatska-vrata Europe prema jugoistoku", rekla je uponedjeljak u Zagrebu državna tajnica za europske integracije uMVPEI-u Marija Pejčinović Burić.
ZAGREB, 23. siječnja 2006. (Hina) - Uspjeh prošlogodišnjeg Crans Montana Foruma potaknuo je hrvatsku vladu na nastavak suradnje, pa će se od 5. do 7. travnja ove godine u Zagrebu održati drugi takav skup pod nazivom "Hrvatska-vrata Europe prema jugoistoku", rekla je u ponedjeljak u Zagrebu državna tajnica za europske integracije u MVPEI-u Marija Pejčinović Burić.

Govoreći na konferenciji za novinare u svojstvu predsjednice Organizacijskog odbora 2. Crans Montana Foruma, Pejčinović Burić je rekla kako je 2005. godina bila prepuna iznimno važnih događaja za Hrvatsku, među kojima je i otvaranje pregovora s EU 3. listopada, ali i niz gospodarskih postignuća.

"To su dobri razlozi za organizaciju skupa poput Crans Montana Foruma, koji će omogućiti predstavljanje Hrvatske kao zemlje vrijedne ulaganja, opredijeljene za nastavak puta prema europskim integracijama, zemlje koja je zbog svega toga jedna od vodećih u regiji i koja susjedima služi kao dobar primjer", rekla je Marija Pejčinović Burić.

Plenarne sjednice u političkom će se dijelu baviti, među ostalim, procesom pregovora s EU, politikom i strategijom unije prema susjednoj regiji i situacijom Hrvatske u procesu europskog proširenja, dok će gospodarske teme biti zastupljene vrlo opsežno, od turizma i prometnog povezivanja europskog jugoistoka, preko uloge međunarodnih financijskih institucija u procesu proširenja EU i budućnosti financijskih tržišta do suradnje s arapskim svijetom.

"To su sve teme od velikog značenja i ovaj je skup zato važan i za Hrvatsku i za cjelokupni projekt europskog ujedinjenja, pa je želja vlade da on privuče pozornost visokih dužnosnika i poslovne elite europskih zemalja, ali i arapskog svijeta", rekla je Pejčinović Burić.

Premijer Ivo Sanader pozivno je pismo premijerima europskih zemalja uputio prije Nove godine, a slično će ovih dana svojim kolegama uputiti i resorni ministri čije teme su na panelima foruma, ali budući da je do njegova početka čak 2,5 mjeseca i da razgovori s potencijalnim sudionicima tek počinju, još je prerano za konačne potvrde, osobito visokih dužnosnika, kazala je.

Predsjednik i osnivač Crans Montana Foruma Jean-Paul Carteron na istoj je konferenciji novinarima rekao kako će zagrebački skup biti 55. po redu u 18 godina postojanja foruma.

"Glavni motiv foruma je promidžba Hrvatske i njezinih čelnika u inozemstvu te promidžba međunarodne i regionalne uloge Hrvatske u procesu europske integracije", kazao je Carteron.

"Hrvatska već jest europska zemlja, jer je u postupku pregovora s EU, a onog časa kad pregovori započnu, zemlja je već primljena u europsku obitelj", rekao je, dodajući kako pregovori ni s jednom zemljom nikad nisu završili neuspješno, jer "pregovori zapravo nisu pregovori, već dugo razdoblje prilagodbe".

Carteron je ustvrdio kako trenutak u kojem se Hrvatska nalazi na putu integracija zahtijeva da se europske i veće svjetske zemlje upoznaju s Hrvatskom i u političkom i u gospodarskom smislu, zbog čega su na zagrebački forum pozvani najvažniji političari iz cijele EU, a pojedinačno se radi na dolasku važnih poslovnih ljudi.

"Velik je interes za dolazak na forum, jer će svi Hrvatsku morati uvrstiti na svoje zemljovide, budući da će za nekoliko mjeseci ili godina postati članicom EU i igrati vrlo važnu ulogu u regiji", ocijenio je predsjednik i osnivač Crans Montana Foruma, istaknuvši osobito zanimanje arapskih zemalja za dolaskom u Zagreb i upoznavanjem s mogućnostima ulaganja u ovu regiju.

Na pitanje novinara o broju sudionika zagrebačkog skupa, Carteron je odgovorio kako bi idealan broj bio između 400 i 600, pri čemu bi stotinjak nazočnih bili savjetnici, a ne izravni sudionici.

"Očekujemo oko 200 političkih dužnosnika, 200 do 250 gospodarstvenika i 30 do 40 stručnjaka, intelektualaca, bivših predsjednika ili premijera, koji skupu daju dodatnu vrijednost", kazao je.

Marija Pejčinović Burić rekla je kako se još ne znaju ni okvirni troškovi skupa, ali vlada očekuje da najveći dio troškova podmire sponzori, a ostatak će ići iz raznih stavki proračuna MVPEI-a.

(Hina) xdam ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙