Rekla je to na današnjem predstavljanju Tranzicijskog izvješća Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD) za 2005. godinu glavna ekonomistica te banke za Hrvatsku Maria Vagliasindi.
Među značajnijim pokazateljima iz prošle godine Vagliasindi je istaknula očekivanu stopu rasta hrvatskog gospodarstva (od oko 4 posto), koja je bila viša nego primjerice u eurozoni, ali je kao i u većini zemalja regije potaknuta ponajviše snažnom kreditnom ekspanzijom.
No, kazala je Vagliasindi, EBRD-ove procjene govore kako Hrvatska u tom smislu još uvijek spada u zemlje niskog rizika, uz stabilni bankovni sektor.
Ovogodišnje Izvješće EBRD-a obuhvaća i istraživanje o poslovnom okruženju u 26 tranzicijskih zemalja, koje je obuhvatilo 9.500 poduzeća iz tih zemlja, a koje je pokazalo da je od 2002., kada je istraživanje posljednji put provedeno, došlo do pozitivnih pomaka u cijeloj regiji, a posebice u Hrvatskoj.
Kao jedan od primjera značajnog poboljšanja poslovnog okruženja te olakšanja poslovanja u Hrvatskoj Vagliasindi je tako izdvojila osnivanje Hitro.hr servisa.
No, istraživanje EBRD-a pokazuje i da Hrvatska spada među rijetke tranzicijske zemlje (uz Mađarsku, Azerbejdžan i Armeniju) u kojima je u 2005. u odnosu na 2002. došlo do povećanja korupcije.
Najavljujući buduće aktivnosti banke, voditeljica ureda EBRD-a u Zagrebu Charlotte Ruhe je kazala kako će se banka više okrenuti suradnji s privatnim sektorom, posebice malim i srednjim poduzetništvom. Tako je najavila i skoru objavu rezultata razgovora s 'nekim nebankarskim institucijama glede financiranja malog i srednjeg poduzetništva'.
Također, kazala je da će se EBRD više okrenuti financiranju projekta lokalnih samouprava, posebice poput projekata zaštite okoliša, javnog prijevoza ili gospodarenja vodom.
Ujedno, banka će nastaviti sudjelovanje u infrastrukturnim projektima, poput projekta Luke Ploče, ali i nastaviti razgovore s hrvatskom Vladom o suradnji u privatizaciji velikih državnih poduzeća, zaključila je Ruhe.