Drnovšek je naime o svom raku i sumnjama liječnika da se proširio u zadnje vrijeme počeo govoriti sasvim otvoreno, za razliku od prakse na koju je navikla slovenska javnost da se o tegobama političara dozna tek kad ih operiraju i to u priopćenjima za javnost što ih napišu u njihovu kabinetu.
Tako je bilo prije šest godina, kad je Drnovšeku zbog tumora operativno odstranjen jedan bubreg, ali i kad su Dimitriju Rupelu i Milanu Kučanu vađeni žučni i bubrežni kamenci ili kad je lani premijeru Janezu Janši operiran ukliješteni bruh.
Karcinom je ipak nešto drugo, osobito kad je riječ o predsjedniku države.
"O raku treba govoriti i dobro je da Drnovšek o tome govori", rekao je u prilogu na temu bolest i političari za Slovensku televiziju u nedjelju Lojze Peterle.
Nekadašnji premijer i ministar vanjskih poslova i sam se uspješno othrvao raku (prostate) i o tome otvoreno govorio, a početkom ove je godine kao zastupnik u Europskom parlamentu osnovao je skupinu "Eurozastupnici protiv raka" (MAC). Peterle sada vodi tu skupinu u koju se učlanilo 40 članova Europskog parlamenta svih političkih boja.
Peterle kao potpredsjednik stranke Nova Slovenija (NSI) koja sudjeluje u koaliciji premijera Janeza Janše međutim ističe i američku praksu, gdje zdravlje predsjednika države nije njegova privatna stvar i gdje zdravstveni bilten predsjendika mora biti poznat biračima.
Sveučilišna profesorica Vesna Godina koja se također uspješno borila protiv raka tvrdi međutim da američka praksa nije jamstvo za zdravu politiku. Ljevičarka po uvjerenju, ona je u istom prilogu Slovenske televizije ulazala na slučaj francuskog predsjendika Mitteranda koji je o svom raku šutio, a vodio, ustvrdila je, uspješniju politiku od sadašnjeg američkog predsjednika Busha koji je fizički zdrav, dodala je.
Isto tako, uzela je u obranu i Drnovšekovo ponašanje kojim "ignorira" dijagnozu, tvrdeći da je "bolest izbacio iz glave" i da nastoji pozitivno djelovati i razmišljati. Takvo autosugestivno djelovanje pomaže, a zabilježeni su i slučajevi potpunog ozdravljenja iako je to ovisno o kulturi koju u odnosu na bolest imaju različita društva. I na zapadu, ustvrdila je, sve je češći slučaj da se odluka o tome prepušta pacijentu i takav će se pristup vjerojatno proširiti i u Sloveniji iako su službeni medicinski krugovi zadnjih dana povodom predsjendikova slučaja upozoravali da pacijenti oboljeli od raka ne bi smjeli otklanjati savjete specijalista i pribjegavati samo autosugestiji, zdravom životnom stilu i alternativnoj medicini.