FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Strah ulagača od rizika pogađa svjetske burze

Autor: ;scvi;
TOKIO/NEW YORK, 22. siječnja 2006. (Hina/Reuters) - Kratkotrajni slomcijena dionica na Tokijskoj burzi, razočaravajuće zarade američkihtehnoloških lidera te sumnje u izglede korporacija da nastaveostvarivati robusne zarade, pogotovo u svjetlu ponovno ekstremnovisokih cijena nafte i globalnih političkih rizika, spustili su oštroprotekloga tjedna vrijednosti najvažnijih svjetskih burzovnih indeksa.
TOKIO/NEW YORK, 22. siječnja 2006. (Hina/Reuters) - Kratkotrajni slom cijena dionica na Tokijskoj burzi, razočaravajuće zarade američkih tehnoloških lidera te sumnje u izglede korporacija da nastave ostvarivati robusne zarade, pogotovo u svjetlu ponovno ekstremno visokih cijena nafte i globalnih političkih rizika, spustili su oštro protekloga tjedna vrijednosti najvažnijih svjetskih burzovnih indeksa.

Tokijska burza u srijedu je bila zatvorena 20 minuta ranije po prvi put u svojoj povijesti jer je poplava naloga za prodaju dionica zaprijetila zagušenjem računalnog sustava te druge u svijetu najveće svjetske burze. Službeni burzovni indeks Nikkei izgubio je na vrijednosti 2,94 posto, što je njegov najveći dnevni postotni gubitak od travnja prošle godine, potonuvši na 15.341 bod.

Trgovina je prekinuta ranije nego obično, nakon što su dužnosnici Tokijske burze upozorili da bi mogli prekinuti trgovanje kada broj dnevnih transakcija dosegne četiri milijuna. To je samo ubrzalo prodaju dionica, dodatno oslabivši povjerenje ulagača. "Sramotno je što se to dogodilo u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu. Taj problem vjerojatno će pridodati rastućem negativnom raspoloženju na tržištu", rekao je Hideo Ueki, dužnosnik UBS Global Asset Management Japana.

Do kraja tjedna tako je izgubljeno više od 300 milijardi dolara na vrijednosti japanskih dionica, što je jednako bruto domaćem proizvodu Švedske. Većina gubitaka posljedica je istrage pokrenute u Internet tvrtki Livedoor zbog sumnji da je širila lažne informacije među ulagačima. No, i ostale kompanije popularne među ulagačima poput Softbank Corp. bile su snažno pogođene. Do kraja tjedna Nikkei je potonuo 4,55 posto, na 15.697 bodova.

Strah ulagača od rizika naglo se proširio diljem svjetskih burzi. Njujorški Dow Jones indeks spustio se prošloga tjedna 2,7 posto, na 10.667 bodova, zabilježivši samo u petak gubitak od dva posto - najviše u protekle tri godine. Tehnološki Nasdaq oslabio je tri posto, na 2,247 bodova. To je njihov prvi tjedni gubitak od početka godine.

Barel sirove nafte na njujorškom tržištu poskupio je na 68 dolara, najvišu razinu u zadnja četiri mjeseca. Posljedica je to zabrinutosti tržišta oko mogućih poremećaja u opskrbi zbog eskalacije nasilja u Nigeriji te zbog nuklearnih ambicija Irana. "Rastuće cijene nafte nisu jednodnevna vijest. Imaju mnogo veće značenje i ponovno potiču strah oko toga koliko bi mogao usporiti gospodarski rast", rekao je Jim Paulsen, dužnosnik Wells Capital Managementa.

Intel, najveći svjetski proizvođač čipova, zabilježio je korekciju cijena svojih dionica za više od 11 posto, najviše tako pritisnuvši vrijednosti Dow Jonesa i Nasdaqa. Yahoo je bio drugi najveći uteg, s padom cijena za 12,3 posto. Obje dionice zabilježile su najveći pad cijena u više od tri godine uslijed izvješća o zaradama u zadnjem lanjskom tromjesečju ispod očekivanja ulagača.

Snižavanje rejtinga dionici pretraživača interneta Google oslabilo je njegovu dionicu pet posto. Jedna od rijetkih svijetlih točki u srijedu je bila izvedba dionica IBM-a, koje su ojačale jedan posto po izvješću da je kompanija ostvarila veći od očekivanja profit u prethodnom tromjesečju.

Među vodećim gubitnicima bio je financijski sektor, pri čemu su najveće gubitke pretrpjele dionice Wells Fargoa i U.S. Bancorpa, nakon što su izvijestile o zaradama u zadnjem lanjskom tromjesečju ispod očekivanja analitičara. Njihove dionice oslabile su 1,3 odnosno 1,8 posto. Od većih gubitaka ističe se i pad cijena dionica American International Groupa, za 1,4 posto, što je njezina najveća korekcija od rujna.

Europski ulagači također su pojačano iskazivali averziju prema riziku, poduzimajući veće kupovine državnih obveznica kao sigurnih utočišta nakon snažnog pada vrijednosti Nikkeia.

Londonski Ftse indeks oslabio je tako 0,7 posto, na 5.672 boda. Frankfurtski DAX spustio se 2,4 posto, na 5.349 bodova.

Ulagače su razočarali i rezultati poslovanja Intela i ostalih američkih tehnoloških divova, izazvavši veće gubitke u tehnološkom sektoru. Pritom su dionice francusko-talijanskog proizvođača čipova STMicroelectronicsa potonule za tri posto, a njemačkog konkurenta Infineona oko dva posto nakon što je predvodnik tog sektora Intel objavio dobit i prihode u četvrtom tromjesečju ispod očekivanja.

Najveće gubitke zabilježile su dionice automobilskog sektora, koji se našao na udaru rasta cijena sirove nafte. Pritom su ponajviše oslabile dionice njemačkog proizvođača vozila Volkswagena, za jedan posto, a rast cijena nafte pogodio je i zrakoplovne kompanije. Dionice British Airwaysa pojeftinile su stoga 1,8 posto, a Lufthansine za 1,3 posto. "Rast cijena nafte, zajedno s rekordnim cijenama na ostalim robnim tržištima, pogađa tržištima", kazao je jedan trgovac.

Nasuprot njima, bilo je dobitnika i to u sektoru rudarstva. Pritom su dionice Rio Tinta skočile 0,8 posto i BHP Billitona 0,4 posto, budući se cijene bakra i zlata drže blizu rekordnih razina a zlatom trguje po cijeni najvišoj u zadnjih 25 godina.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙