"O tome je donesen zaključak, ali ima oznaku povjerljivosti", rekao je Hajdinjak, dodajući da je ministar za gospodarstvo Andrej Vizjak najavio da će oznaka povjerljivosti idućih dana biti povučena, a zaključak dostupan javnosti.
Slovenski mediji objavili su ovih dana da je slovenska vlada u sporu pred Centrom za investicijske sporove u Washingtonu spremna na nagodbu sa HEP-om, ali priprema i odgovor u obliku vlastita zahtjeva od oko 12 milijuna eura jer je Slovenija bez Hrvatske snosila troškove kredita podignutih za zamjenu parageneratora u nuklearci.
Ljubljansko "Delo" prenijelo je u četvrtak razmišljanja ministra gospodarstva Andreja Vizjaka i ekspertne skupine formirane nakon što je HEP pokrenuo odštetni zahtjev, a koja se bavi traženjem odgovora na arbitražni postupak, da bi slovenska strana pred Centrom za investicijske sporove u Washingtonu mogla pokrenuti protuzahtjev u kojemu bi od HEP-a tražila nadoknadu od oko 12 milijuna eura jer kao suvlasnik nije sudjelovao u financiranju kredita prilikom zamjene parogeneratora u nuklearci. Osim toga, ministar Vizjak ponovo je istaknuo da je zahtjev HEP-a bez temelja te da u Hrvatskoj još nije donesen zakon kojim se osiguravaju sredstva za razgradnju nuklearke nakon njena zatvaranja.
Prema navodima slovenskih medija, unatoč obećanja da će fond o razgradnji biti formiran do kraja prošle godine, to se nije dogodilo jer je zakonski prijedlog "zapeo" u kabinetu premijera Ive Sanadera. Ekspertna skupina slovenske vlade, po navodima slovenskih medija, analizira i "slabe" strane važećeg ugovora o nuklearci između Slovenije i Hrvatske, pa bi ih mogla iznijeti i tijekom pregovora Hrvatske s Europskom komisijom, vjerojatno prilikom pregovora koji se odnose na zatvaranja energetskog poglavlja.