Uz Gliptoteku izložbu, koja predstavlja opsežno Mendelsohnovo životno djelo, realizirali su i Hrvatski muzej arhitekture i Goethe institut u Zagrebu, a autorica izložbe je dr. Regine Stephan koja je doktorirala upravo na djelu toga arhitekta svjetskoga glasa.
Mendelsohnov opus na izložbi je predstavljen kronološki, tematski i tipološki kako bi se što bolje moglo upoznati njegov rad, odnosno steći uvid u stvaralački proces od vizionarskoga crteža do konstruirane arhitekture.
Izložba se sastoji od skica, crteža, nacrta, fotografija objekata snimljenih neposredno nakon izvedbe, te 22 makete posebno izrađene za izložbu u Institutu za dizajn i prezentaciju arhitekture na Sveučilištu u Stuttgartu.
Izložba obuhvaća 128 eksponata, a, kako je istaknula autorica Regine Stephan, namjera joj je pokazati vrhunska dostignuća njemačke modernističke umjetnosti i potaknuti međunarodni dijalog o toj temi. U tom kontekstu djelo Ericha Mendelsohna, kojega obilježava urođena individualnost, sve se više prepoznaje kao inspiracija i poticaj velikih promjena u arhitekturi 20. stoljeća i u suvremenim tokovima.
Njegovo djelo, kako ističu priređivači, utjecalo je i na našu arhitektonsku scenu, a prvi put u Zagrebu bio je predstavljen 1931. na izložbi "Njemačka suvremena likovna umjetnost i arhitektura", postavljenoj u Umjetničkom paviljonu.
Erich Mendelsohn je rođen 1887. u Allersteinu, tadašnjoj Istočnoj Pruskoj, a umro 1953. u SAD-u. Studij arhitekture završio je u Muenchenu, a u razdoblju od 1911. do smrti realizirao je pedesetak objekata u Njemačkoj, SSSR-u, Norveškoj, Velikoj Britaniji, Palestini i SAD-u. Projektirao je tvornice, robne kuće, bolnice, sinagoge, izložbene paviljone i sajmove, privatne kuće, istaknuo se u oblikovanju pokućstva i rasvjetnih tijela, a izradio je i brojne urbanističke planove, vjeran svojim načelima modernizma s osnovnom tezom da je primarni element arhitekture njezina funkcija.
Erich Mendelsohn surađivao je i s velikim hrvatskim kiparom Ivanom Meštrovićem na projektu Memorijalnog muzeja žrtvama holokausta u Washingtonu. Zbog financijskih prilika taj projekt nikada nije realiziran.
Regine Stephan u svom predavanju "Erich Mendelsohn, arhitekt, vizionar i kozmopolit" istaknula je kako se u posljednjih desetak godina u Njemačkoj ponovno javlja veliko zanimanje za djelo toga vrhunskoga arhitekta.
Izložbu je otvorio akademik Boris Magaš, voditelj Hrvatskoga muzeja arhitekture HAZU-a, a bit će otvorena do 12. veljače.