FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska moguć domaćin konferencije o ptičjoj gripi

Autor: ;gkat;
PEKING/ZAGREB, 18. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska bi u veljači iliožujku mogla biti domaćin konferencije za zemlje jugoistočne Europe oprevenciji i suzbijanju ptičje gripe, najavio je u srijedu u Pekinguministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva PetarČobanković.
PEKING/ZAGREB, 18. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska bi u veljači ili ožujku mogla biti domaćin konferencije za zemlje jugoistočne Europe o prevenciji i suzbijanju ptičje gripe, najavio je u srijedu u Pekingu ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković.

"Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković prihvatio je inicijativu grčkog ministra poljoprivrede da se u Hrvatskoj u veljači ili ožujku organizira konferencija za zemlje jugoistočne Europe na temu prevencija i suzbijanje ptičje gripe", prenijelo je u priopćenju Ministarstvo poljoprivrede.

Čobanković, koji je na donatorskoj međunarodnoj konferenciji o ptičjoj gripi u Pekingu u srijedu predstavio hrvatski model sprečavanja širenja virusa HPN1, ponudio je i tehničku pomoć državama u regiji ali najavio i da će Hrvatska zatražiti financijsku pomoć.

Zato što je u skupini zemalja s visokim rizikom od izbijanja influence ptica, Hrvatska "treba dodatne resurse te će se stoga kandidirati za dobivanje bespovratnih donatorskih sredstava", stoji u priopćenju.

Ptičja gripa bila je krajem listopada potvrđena u divljih ptica na ribnjacima u Slavoniji nakon čega je na gospodarstvima u tome području bilo uništeno ukupno 24.606 komada peradi.

"Na svome području (Hrvatska je) dala doprinos za bolje razumijevanje širenja bolesti i podizanja razine spremnosti za reagiranje na pojavu ove bolesti ne samo vlastite nego i drugih zemalja u regiji", naglasio je u izlaganju Čobanković, a prenijelo Ministarstvo.

Važni za hrvatski uspjeh bili su "aktivnost" i "otvorenost u dostavljanju pravovremenih informacija", rekao je ministar u Pekingu.

Hrvatska i "dalje provodi intenzivan nadzor divljih ptica", donijela je i strategiju za unapređenje laboratorijskih kapaciteta za dijagnostiku influence ptica, te poboljšava krizne planove za slučaj pojave ptičje gripe, kazao je nadalje Čobanković.

Za jačanje veterinarskih službi i edukaciju vlasnika peradi Hrvatska ulaže znatna financijska sredstva no ona su nedostatna te će se zato kandidirati za bespovratnu donaciju.

Međunarodna donatorska konferencija o ptičjoj gripi, koja je u srijedu u kineskome glavnom gradu završila usvajanjem Pekinške deklaracije, uspjela je prikupiti 1,9 milijardi američkih dolara za borbu protiv te bolesti.

Više od 600 izaslanika iz više od 100 zemalja i predstavnici 20 međunarodnih organizacija donijeli su u srijedu Pekinšku deklaraciju kojom se obvezuju provoditi koordinirane aktivnosti kako bi povećali spremnost za borbu protiv influence ptica i brzo reagiranje u slučaju pojave humane pandemijske influence, priopćilo je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva koje prati rad ministra Petra Čobankovića na skupu.

"Sretan sam što mogu objaviti da je ukupna svota koju je obećala međunarodna zajednica dosegla 1,9 milijardi dolara", kazao je povjerenik Europske komisije za zdravstvo Markos Kyprianou po završetku pekinškog skupa.

Od prikupljene svote, koja premašuje planiranih 1,5 milijardi dolara, Europska komisija osigurala je 250 milijuna dolara, Sjedinjene Države 340 milijuna a Japan 135 milijuna dolara, priopćilo je ministarstvo.

Virus ptičja gripe H5N1 usmrtio je od 2003. godine, uglavnom u području istočne Azije, 79 osoba no posljednih dana u Turskoj je otkriveno 26 slučajeva oboljelih od te bolesti koja je odnijela živote četvero djece.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙