Američki savez za građanske slobode i Centar za ustavna prava u zasebnim su tužbama podnijetim sudovima u New Yorku i Detroitu optužile Busha da je prekoračio svoje ustavne ovlasti uvođenjem programa prisluškivanja na teritoriju Sjedinjenih Država.
Newyorška tužba je podnesena protiv Busha i čelnika Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) i drugih američkih sigurnosnih agencija stavljajući pod znak pitanja legalnost programa prisluškivanja bez sudskog odobrenja i traži da sudac zaustavi taj program.
Detroitska tužba također spominje NSA, a podnesena je u ime odvjetnika, znanstvenika, novinara i nevladinih organizacija koje redovito komuniciraju s osobama na Bliskom istoku.
Ubrzo nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. Bush je tajno ovlastio NSA da prati međunarodne telefonske razgovore i e-mailove američkih građana bez sudskog naloga kako bi otkrila pripadnike al Qaede i druge osumnjičenike za terorizam.
Prema američkom zakonu nezakonito je špijunirati Amerikance u SAD-u bez prethodnog odobrenja posebnog saveznog suda.
Bush tvrdi kako je prisluškivanje nužno za borbu protiv terorista i da je zakonito ističući da mu je rezolucija Kongresa usvojena nakon napada 11. rujna 2001. kojom je ovlašten za uporabu sile dala i ovlasti da odobri takav program.
Tužitelji u detroitskoj tužbi, koji često telefonom ili elektronskom poštom komuniciraju s osobama na Bliskom istoku, vjeruju da ih vlada prisluškuje kršeći time njihova ustavna prava na privatnost i slobodu govora.
Centar za ustavna prava zastupa brojne zatočenike osumnjičene za terorizam koje SAD drži u vojnoj bazi Guantanamo Bay na Kubi.