Autori Studije predviđaju kako bi do 2015. vukovarska luka mogla prekrcavati 2,5 milijuna tona razne robe, a do 2035. čak šest milijuna na godinu, za što bi u 20-ak godina u njezin razvoj trebalo uložiti oko 60 milijuna eura.
Predstavljanju Studije, osim predstavnika grada Vukovara, Vukovarsko-srijemske županije, Lučke uprave, Agencije za plovne putove i Luke, nazočili su i ministar mora turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta i državni tajnik za more Branko Bačić.
Ministar Kalmeta najavio kako će se u idućih pet godina u proširenje luke uložiti 25 milijuna eura, od čega će 15 milijuna izdvojiti država a 10 milijuna vukovarska luka. Također je najavio početak izgradnje višenamjenskog kanala Dunav - Sava, koji bi se od Vukovara preko Vinkovaca u dužini od 60 kilometara protezao do rijeke Save nedaleko od Slavonskog Šamca.
"Ova Vlada će početi gradnju kanala Dunav - Sava, projekt važan ne samo za Slavoniju nego i za Hrvatsku", ocijenio je Kalmeta, dodavši kako će Vlada uskoro objaviti model gradnje, u što će po procjenama biti uloženo oko 4,5 milijarde kuna.
Ministar Kalmeta u Luci je nazočio i puštanju u rad lučke rasvjete ukupne vrijednosti 550.000 kuna, a u Kapetaniji otvorenju centra VTS-a za praćenje brodova.
Po riječima Damira Obada, službenika Centra, VTS će znatno utjecati na sigurnost plovidbe Dunavom jer može pratiti brodove, putnike i teret te pružati logističku potporu Luci, otpremništvima i MUP-u. Dodao je kako je VTS u cijelosti hrvatski proizvod, za kupnju kojega već postoji zanimanje i iz inozemstva.
U Hrvatskom veslačkom klubu u Vukovaru danas je rad počela Agencija za plovne putove unutarnjih voda, osnovana prije dvije godine, a sjedište joj je bilo u Zagrebu. Agencija se bavi obilježavanjem, održavanjem i izgradnjom riječnih plovnih putova.