Taj paket odbačen je radi bojazni da će novi zakoni ugroziti sigurnost i otvoriti europske luke poplavi nekvalificiranih radnika koji će zamijeniti kvalificirane profesionalne lučke radnike. Direktivi se oštro protive sindikati lučkih radnika.
Mnoge lučke vlasti također gledaju prijedloge sa sumnjom, posebice goruće pitanje "samorukovanja" teretom, koje se odnosi na rukovanje teretom od strane brodske posade a ne lučkih radnika.
Protivljenje prijedlozima, koji bi primorali pomorske luke da dozvole rukovanje teretom zemaljskom osoblju zaposlenom kod brodara ili samoj posadi broda, izazvalo je prosvjede diljem Europe u prošlu srijedu te ponovno u ponedjeljak i podijelilo političke skupine u EP-u. Uvođenje "samorukovanja" ukinulo bi unosan monopol europskih luka u području poslovanja s teretom.
Odbor za transport u EP-u nije uspio postići kompromisni dogovor o kontroverznom prijedlogu, ponovno iznijetom u listopadu 2004. za posljednjih tjedana EK na čelu su Romanom Prodijem.
Ovotjedna debata i glasovanje u Strasbourgu smatra se ispitom sadašnje usredotočenosti EK na povećanu liberalizaciju, ponajprije otvaranju prekograničnih usluga konkurenciji.
Njemačka vlada želi da se kontroverzni prijedlog EU-a za liberalizaciju lučkih usluga povuče, kazao je njemački ministar transporta Wolfgang Tiefensee u ponedjeljak kada je na tisuće lučkih radnika napustilo svoja radna mjesta diljem Europe. "To bi bilo najbolje", izjavio je on za Deutschlandradio Kultur.
Tiefensee je istaknuo kako predložena direktiva nije uzela u obzir "nemilosrdnu konkurenciju" među lukama u Europi. "Stvaranje nove klime dampinga cijena ili dovođenje u opasnost radnih mjesta i ulaganja u europskim lukama bilo bi u potpunosti kontraproduktivno", ocijenio je.