Iranska državna novinska agencija IRNA prenijela je izjavu predsjednika iranskog parlamenta Alija Hadad-Adela da bi u tom slučaju parlament ustrajao na provedbi zakona prihvaćenog u studenom 2005. koji obvezuje vladu da obustavi primjenu dodatnog protokola (IAEA) koji uključuje i inspekcije IAEA nuklearnih postrojenja u Iranu.
Hadad-Adel je također rekao da se svi daljnji pregovori koji prvenstveno za cilj imaju lišiti Iran nuklearne tehnologije ne mogu smatrati pregovorima te će stoga biti odbačeni.
Iranski parlament u nedjelju je oštro reagirao na intervju na čelnika IAEA Mohameda El Baradeija američkom tjedniku Newsweek u kojme je Baradei izrazio svoju frustraciju Iranom i rekao da bi diplomaciju trebalo podržati pritiskom pa i silom.
"Prihvaćanje takvog pristupa samo bi oslabilo status IAEA kao nepristrane i tehničke organizacije", rekao je agenciji ISNA predsjednik odbora za vanjsku politiku iranskog parlamenta Alaeddin Boroujerdi.
Boroujerdi je rekao da ocjene El Baradeija nisu u okviru njegovih naležnosti i pozvao IAEA-u da postupa u skladu sa svojim tehničkim obvezama i izbjegne zauzimanje političkih stajališta.
Mohammad-Nabi Roudaki, član odbora za vanjsku politiku, upozorio je njemačku kancelarku Angelu Merkel da dodatno ne narušava njemačko-iranske odnose "protuiranskim" ocjenama.
Roudaki je agenciji Fars rekao da su njemačko stajalište općenito kao i izjave Angele Merkle za posjeta Washingtona, gdje je rekla da je Iran "prešao crvenu crtu", u proturječju sa Sporazum o neširenju nuklearnog oružja i prilično diskriminatorne.
Teheran vjeruje da će Angela Merkel tijekom posjeta Moskvi pokušati uvjeriti ruske čelnike da se pridruže Europskoj uniji i Sjedinjenim Državama u prijavljivanju slučaja iranskog nuklearnog programa Vijeću sigurnosti UN-a.