U tom razdoblju Inspektorat je podnio 232 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnih sudova, 38 kaznenih prijava te izdao 87 rješenja o zabrani rada za pogone i postrojenja i zapečatio 18 eksploatacijskih polja.
Po tim zahtjevima procijenjeni iznos je gotovo 323 milijuna kuna za nelegalno izvađeno 11,8 milijuna kubičnih metara mineralnih sirovina.
Ti podaci, navode u Inspektoratu, ukazuju da se sustavno provode i nadzor i sankcioniranje nelegalne eksploatacije mineralnih sirovina.
Također napominju da su proveli nadzor i u trgovačkom društvu Kamen-Ingrad i da su u 2004. na dva polja zabranili rudarske radove i zapečatili rudarske objekte jer nisu posjedovali rudarsku koncesiju.
Podnijet je i zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, a Državnom odvjetništvu je upućen zahtijev radi pokretanja sudskog postupka za oduzimanje protupravno stečene imovinske koristi. Naime, iznos ilegalno iskopanog kamena do zatvaranja polja procijenjen je na približno 64 milijuna kuna.
Inspektorat u priopćenju objašnjava da se taj dug može smanjiti i do 50 posto procijenjene vrijednosti ako stranka prizna ukupan dug u visini tržišne vrijednosti protupravno iskopane sirovine, a mogu joj se uvažiti i troškovi koje je imala.
U priopćenju se dalje navodi da su konačni obračun duga Kamen Ingrada od 35 milijuna kuna zajednički izradili Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva i Državni inspektorat na temelju Vladine Odluke.
Također se navodi da će se s dužnikom, ukoliko ne plati dospjeli obrok naknade za služnost i prvi obrok utvrđenog duga raskinuti ugovor o služnosti, te da će automatski izgubiti i koncesiju te da će mu Državni inspektorat ponovno zapečatiti polja i objekte. Dakle, Kamen-Ingrad nije izuzetak već se postupak prema njemu vodi na istovjetan i propisan način od strane svih sudionika u postupku, navodi se u priopćenju.