NHS drži neshvatljivim da cijena vode u Zagrebu u roku pet godina poraste 100 posto, te predlaže da se novac koji nedostaje Čistoći i Vodoopskrbi i odvodnji namakne rebalansom gradskoga proračuna.
Ako se rast cijena vode opravdava rastom cijena benzina, a uvođenje holdinga primjerom Beča, NHS smatra kako bi primjer Beča, koji za gorivo koristi plin, trebalo slijediti i u odabiru racionalnijeg goriva u transportu gradskih poduzeća i javnoga gradskog prijevoza.
Ističući kako povećanje cijene vode vodi daljnjem raslojavanju građana, sindikat se pita u kolikoj će se se mjeri Hrvatska, uvođenjem komercijalne cijene vode, razlikovati od zemalja koje su privatizirale izvore pitke vode, pa je ona toliko poskupjela da je siromašnima postala teško dostupna.
U otvorenom pismu koje je uputio zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću NHS ga poziva da odustane od najavljenih poskupljenja, čime bi poslao jasnu poruku da s razumijevanjem skrbi o interesima građana.
I URSH traži od Bandića hitno povlačenje odluke o drastičnim poskupljenjima egzistencijalno važnih usluga za građane Zagreba, te ističe kako je odlučivanje o poskupljenju tako vitalnih usluga trebalo prethodno raspraviti među socijalnim partnerima.
Po njihovu mišljenju, novoosnovani holding Gradsko komunalno gospodarstvo d.o.o., koji je najavljivao štednju, najprije bi trebao "pritegnuti vlastiti remen" i pravovremeno analizirati stanje u dosadašnjim gradskim komunalnim poduzećima, te izraditi programe racionalnog poslovanja.