"To su nepopularne mjere koje će biti udar na standard građana, ali socijalnu politiku vodit ćemo na drugi način - putem pomoći najsiromašnijima iz proračuna", rekao je zamjenik gradonačelnika Ivo Jelušić na konferenciji za novinare.
Jelušić je ustvrdio da će poskupjeti cijena vode i odvodnje, ali ne i ostale naknade na računu "Vodoopskrbe i odvodnje" (naknada za izgradnju vodoopskrbne infrastrukture, naknada za zaštitu i korištenje vode i naknada za pročišćivač) pa će, tvrdi, cijena te usluge u konačnici poskupjeti 16 posto.
Tako će se primjerice mjesečni troškovi četveročlane obitelji u Zagrebu s prosječnom potrošnjom vode od 16 metara kubnih mjesečno povećati s dosadašnjih 115,04 na 134,25 kuna odnosno 19,21 kunu.
U Zagrebu 40 posto vode iscuri iz mreže, a za rješavanje tog problema i smanjivanje nepotrebnog gubitka vode na 12 posto trebalo bi uložiti 700 milijuna kuna, rekao je član Gradskog poglavarstva za gospodarstvo Ladislav Prežigalo, a Jelušić je dodao da bi troškovi saniranja postojeće i izgradnje nove vodoopskrbne mreže mogli narasti na milijardu kuna.
Dok je cijena vode i odvodnje u Zagrebu trebala biti povećana još 2003., ali je Poglavarstvo tada uskratilo suglasnost, cijena usluga "Čistoće" nije se mijenjala devet godina, istaknuo je Jelušić te dodao da se u međuvremenu porasli materijalni troškovi, prvenstveno gorivo te troškovi osoblja. Samo za odvoz glomaznog otpada (25.000 metara kubnih) lani je utrošeno približno 23 milijuna kuna, dodao je i napomenuo da bi planirani prihodi nakon povećanja cijena u "Čistoći" iznosili 391,7 milijuna kuna. Troškovi "Čistoće" (odvoz smeća i glomaznog otpada) po domaćinstvu za stan od 60 metara četvornih porast će 25,65 kuna.