Ledenu su berbu na tom lokalitetu, koji se nalazi na 300 metara nadmorske visine, uz izuzetno visoki slador, omogućile višednevne niske temperature koje su se tri dana za redom spustile i više od sedam stupnjeva ispod nule.
S tih se površina, kako se doznaje od glavnog enologa Kutjeva d.d. Ivice Peraka, očekuje oko 500 litara mošta.
Za ledenu su berbu ostavljena tri hektara od koji se gotovo dva odnosi na sortu traminac. Za razliku od prijašnjih ove je godine na trsovima ostalo dosta grožđa pa se mogu očekivati i veće količine ledenog vina, kaže Perak dodajući da je slador jako visok pa će biti dobro i ledeno vino.
Napominje kako se u ledenoj berbi s jednoga hektara dobije oko 400 do 500 litara mošta, dok s tih istih površina vinogradari u jesen mogu dobiti oko sedam tisuća litara mošta. Upravo je iz tih razloga ledena berba iznimno zahtijevan i složen proces proizvodnje vina.
Ledena berba u kutjevačkom vinogorju organizira se već više od desetljeća, a 'najledenija' je takva berba bila prije nekoliko godina kada su se ledene bobice grožđa brale na čak 22 stupnja ispod nule, dok je najkasnija ledena berba bila prije dvije godine kada su vinogradari grožđe brali krajem veljače.
Vinogradari Kutjeva, najavio je Perak, uskoro će imati i ledenu berbu traminca na površini od gotovo dva hektara.