Prijedlog Programa zbrinjavanja viška radnika iz studenoga 2005. obuhvaćao je 639 radnika, ali se primjenom različitih mjera u finalnom programu našlo njih 556, odnosno oko 13 posto manje.
T-HT je, po tvrdnjama izvršne direktorice Odjela za upravljanje ljudskim resursima Marijane Mikić, nastojao biti socijalno odgovorna institucija interno zbrinjavajući 25 osoba s popisa viška zaposlenih, te pronalaženjem radnih mjesta tim ljudima izvan kompanije.
Pri izradi programa također su u obzir uzimani posebni socijalno-zdravstveni kriteriji, čime je iz ukupnog broja izuzeto još šezdesetak radnika.
Zaposlenicima koji odlaze ponuđena je otpremnina u iznosu 40-tak prosječnih plaća u Hrvatskoj, odnosno oko 270 tisuća kuna brutto, što kompaniju stoji 340 tisuća kuna po zaposleniku. To je jedna od najvećih otpremnina u Hrvatskoj.
Govoreći o razlozima otpuštanja, izvršna direktorica Odjela za strategiju i poslovni razvoj i transformaciju Irena Jolić Šimović, naglasila je da T-HT posluje u dereguliranim uvjetima u kojima konkurencija nije opterećena brojem zaposlenih.
Također je velika konkurencija u fiksnoj telefoniji, a nove tehnologije za krajnji rezultat imaju višak zaposlenih.
Po njezinim tvrdnjama, u Europskoj uniji telekomunikacijski operateri također planiraju otpustiti velik broj radnika kako bi postigli standard od 500 linija po zaposleniku, a to u T-HT-u trenutno iznosi 250 linija po zaposleniku.
Uprava T-HT-a također je opovrgnula tvrdnje sindikata da je Program zbrinjavanja izradila bez konzultacija sa socijalnim partnerima.