FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sanader: Uredba slovenske vlade je ništavna

Autor: ;ibob;
ZAGREB, 6. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatski premijer Ivo Sanader upetak je jučerašnju uredbu slovenske vlade o određivanju područjaribolovnog mora ocijenio ništavnom i založio se da se pitanjerazgraničenja riješi pred jednim od međunarodnih pravnih tijelakvalificiranih za ta pitanja.
ZAGREB, 6. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatski premijer Ivo Sanader u petak je jučerašnju uredbu slovenske vlade o određivanju područja ribolovnog mora ocijenio ništavnom i založio se da se pitanje razgraničenja riješi pred jednim od međunarodnih pravnih tijela kvalificiranih za ta pitanja.

Sanader je novinarima na božićnom domjenku Srpskog narodnog vijeća najavio da će Ministarstvo vanjskih poslova Sloveniji danas poslati oštru prosvjednu notu, u kojoj će tu državu pozvati da "ako želi riješiti pitanje naslijeđeno iz bivše Jugoslavije, konačno pristane da se ide pred međunarodno pravosudno tijelo".

Naglasio je da razgraničenje i dalje ostaje na crti sredine u Savudrijskoj vali, te da će svatko u hrvatskim teritorijalnim vodama i dalje morati poštivati hrvatske zakone.

Upitan misli li da su hrvatsko-slovenski odnosi na najnižoj razini do sada, Sanader je kazao kako tu nije riječ o odnosima dviju država, nego o "dokazu više da se to pitanje mora riješiti pred međunarodnim pravosudnim tijelom".

Ocijenio je i da "jednostrani potezi svjedoče samo o nervozi", te naglasio da će pred međunarodno pravosudno tijelo Hrvatska izići sa snažnim argumentima.

"Neki se u Sloveniji toga pribojavaju", dodao je.

Na pitanje hoće li se Hrvatska povesti za slovenskim primjerom i susjednu državu "tužiti" tijelima EU, Sanader je odgovorio, "Mi nismo nikakve tužibabe, ali znat ćemo zaštititi svoje interese".

Izvijestio je da je Hrvatska još jučer obavijestila Europsku komisiju o potezu slovenske vlade, te podsjetio da je povjerenik Europske komisije za proširenje Olli Rehn na posljednjem sastanku s hrvatskim vlastima, 19. prosinca, potvrdio da to nije europsko, nego bilateralno pitanje dviju država.

Odluku slovenske vlade ništavnom smatra i predsjednik SDP-a i Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU Ivica Račan, koji je naglasio kako se Slovenija ne može pozivati na parafirani sporazum "Račan-Drnovšek" iz 2002., koji nikad nije stupio na snagu, budući da ga je Sabor odbio ratificirati.

Podsjetio je da je, kao hrvatski premijer, tadašnjeg slovenskog kolegu Janeza Drnovšeka izvijestio da "nije uspio pokušaj da se bilateralni problemi cjelovito riješe".

Založio se da dvije države "pokušaju još razgovarati, ali bez ucjena" ili da se ide na međunarodnu arbitražu.

"Izgleda da se toga Slovenci boje, ali odgovornost za to je na slovenskim političarima", kazao je Račan, upozoravajući da "prepucavanja štete i Sloveniji i Hrvatskoj".

"Oduvijek sam znao za slovenske ambicije. Njihova frustracija teško ide prema sjeveru i zapadu, lakše im je prema istoku i Hrvatskoj", rekao je Račan.

Podsjetio je da u EU ima i drugih zemalja s neriješenim graničnim sporovima, ali da "te zemlje ne dramatiziraju, pa se valja upitati zašto to rade Slovenci".

(Hina) xibob ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙