Takozvanu kulturnu revoluciju pokrenuo je 1966. godine kineski lider Mao Zedong kako bi "obnovio duh kineske revolucije", a u stvari se obračunao s neistomišljenicima unutar komunističke partije i uklonio "razne kapitalističke devijacije u društvu". Provedbu je prepustio tzv. revolucionarnim odborima Crvene garde koji su uglavnom sačinjavali pripadnici kineske mladeži. U nesmiljenom progonu neistomišljenika i kaosu koji je zavladao u zemlji stradali su deseci tisuća ljudi. Nakon Maove smrti 1976. godine vođe kulturne revolucije su pohapšene i osuđene na dugogodišnje kazne.
Yao Wenyaun je osuđen na 20 godina zatvora i pušten je 1996. Umro je 23. prosinca prošle godine, a agencija Xinhua o tome nije objavila nikakve dodatne pojedinosti.
Po nalogu Mao Zedonga, kulturnu je revoluciju vodila njegova supruga Jiang Qing, koja je okrivljena za smrt desetaka tisuća ljudi u tom razdoblju i osuđena na smrtnu kaznu koja je 1981. preinačena u kaznu doživotnog zatvora. Objesila se u Pekingu 1991. godine.
Zhang Chunqiao, drugi član bande, umro je u travnju prošle godine od raka. Vijest agencije Xinhua o njegovoj smrti bio je prvi spomen njegova imena u javnosti nakon gotovo tri desetljeća.
Treći član bande Wang Hongwen umro je od raka jetre u pekinškom zatvoru 1992. godine.
Yao je bio jedini od zloglasne četvorke koji je u cijelosti odslužio svoju kaznu.
Kineski mediji u posljednja su tri desetljeća iznimno rijetko spominjali četveročlanu bandu koja je nanijela jedan od najtežih udaraca kineskoj komunističkoj partiji u njezinoj povijesti i bliske povezanosti s Maom, koji se službeno u Kini i dalje štuje,