Dekan PTF-a Srećko Tomas ocijenio je kako ova znanstvena ustanova ima dovoljno stručnih kadrova koji mogu obavljati ovu vrstu poslova, posebice za mala i srednja poduzeća, dodavši kako fakultet slične oblike suradnje ima s još nekoliko poduzeća, primjerice županjskom Sladoranom i zadarskom Maraskom.
Predsjednik Uprave čepinske IPK Tvornice ulja Stjepan Komar kazao je kako tvrtka, nakon izgradnje novih pogona 2003. godine, kreće u novi projekt, proizvodnju bio-dizela, a što je i osnova za suradnju s PTF-om.
Riječ je o projektu vrijednom oko 40 milijuna eura, koji bi sredinom ove godine trebao krenuti u realizaciju, zatvaranjem financijske konstrukcije te potpisivanjem prvih ugovora za gradnju proizvodnih postrojenja i pripadajuće infrastrukture.
Istaknuvši kako su za ovaj projekt dobili potporu Vlade i županijskih vlasti Komar je kazao kako je jedan od preduvjeta za njegovu realizaciju povećanje sjetvenih površina u Hrvatskoj za temeljnu sirovinu - uljanu repicu, s dosadašnjih 15-18.000 hektara na oko 45.000 hektara, a što bi trebalo razultirati godišnjom proizvodnjom od 150.000 tona uljane repice te 60.000 tona biodizela.
U Hrvatskoj ima dovoljno neobrađenih površina, koje su zemljišni potencijal, a imamo i stručnjake. Vlada je već donijela propise koji reguliranju pitanja proizvodnje i kvalitete biodizelskog goriva, a sada očekujemo i odgovarajuću poticajnu politiku, jer smatramo da bi poticaj za ovakvu namjensku proizvodnju uljane repice trebao iznositi 530 eura po hektaru, umjesto dosadašnjih, koji su manji od 300 eura po hektaru, rekao je Komar.
Napomenuo je kako bi se takvom politikom sjetva uljane repice učinila interesantnijom za proizvođače, čime bi se povećale i sjetvene površine, ocjenivši kako i propisi Europske unije dopuštaju da poticaji za takvu namjensku proizvodnju budu veći od uobičajenih.
(Hina) xivuc yds