Na konferenciji za novinare u prostorijama Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije Božanić je rekao da ribari ne će pristati da im se po novom Pravilniku o ribolovnim zonama ukinu dosadašnja prava. Taj je pravilnik izazvao burne reakcije hrvatskih ribara u priobalnim županijama, posebice u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
Kad je pak riječ o novom Pravilniku, Božanić je spomenuo slučaj trojice koćara koje je policija privela nekoliko dana pošto je Pravilnik stupio na snagu jer su ribarili u Lastovskom zaljevu, gdje je novim zakonom zabranjeno ribarenje. Upozorivši kako se slovenskim ribarima u Savudrijskoj vali stalno gleda kroz prste, zapitao je zašto se ukidaju i smanjuju prava ribarima uoči pregovora s EU-om o ribarstvu koji počinju u veljači.
Božanić i predsjednik županijske Obrtničke komore Dražan Krolo podsjetili su da se sve to događa u vrijeme kad u ukupnu ulovu ribe u Jadranu hrvatski ribari sudjeluju, osim u ulovu srdele, s tek oko devet, a talijanski s 91 posto. Spomenuli su i da je Hrvatski sabor obvezao Vladu da s EU-om počne pregovore o primjeni zakona o zaštićenoj ekološko-ribolovnoj zoni.
Ustvrdio je da nije točan navod u priopćenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva da se novi Pravilnik ne odnosi na gospodarski ribolov i uporabu ribolovnih alata. Jer, rečeno je, Pravilnikom su proširene granice unutarnjega ribolovnog mora što je mnogim ribarima uskratilo dosadašnja prava jer su propisi za ribarenje u unutrašnjem moru stroži nego za ribarenje u vanjskom.
Iako je Ceh ribara, rečeno je, svjestan da se svi njihovi zahtjevi ne će moći ugraditi u propise o morskom ribarstvu, hrvatski ribari ne će pristati na ukidanje dosadašnjih prava. Ipak, Božanić očekuje da će ministar Petar Čobanković na sastanku idućeg tjedna uzeti u obzir njihove primjedbe.
Jer, zaključio je Božanić, naš je cilj održiv razvoj hrvatskoga ribarstva, ali i smanjenje razlika u ribarskim propisima i uvjetima u odnosu prema susjedima, kako bismo ravnopravno ušli u EU.