Slovenski premijer Janez Janša u petak će održati konzultacije s političkim strankama o načinu rješavanja otvorenih pitanja s Hrvatskom, a kako u ponedjeljak iznosi ljubljanski dnevni list "Dnevnik", jedno od mjesta gdje bi se ona mogla rješavati je i Stalni sud za arbitražu - PCA (Permament Court od Arbitration), u Den Haagu (Nizozemska).
Riječ je, kako navodi list, o arbitražnom sudu osnovanom još 1899. godine koji nudi usluge koncilijacije, odnosno pomirenja strankama u sporu pa i državama koje za to zamole.
Radi se o realnoj alternativnoj mogućnosti za rješavanje sporova s "pomoću treće strane", nakon što je slovenska vlada dala do znanja da joj ne odgovara prepuštanje spora o granici na moru Međunarodnom sudu za pravo mora sa sjedištem u Hamburgu, a hrvatska vlada otklonila posredovanje Suda za mirenje OESS-a sa sjedištem u Ženevi, koje vidi Robert Badinter, navodi list.
Ako bi se dvije vlade složile s tom mogućnošću, to bi bilo alternativno, izvansudsko rješenje spora, a obje države imale bi pravo predlagati arbitre, na osnovi ponuđenih mogućnosti koje im se dadu. PCA ima potrebnu pravnu infrastrukturu za izvođenje arbitraže u obliku koji znači kombinaciju sudbenog rješenja spora i koncilijacije, a o ozbiljnosti te ustanove svjedoči i činjenica da ona predlaže suce i za Međunarodni sud pravde (ICJ), čije je sjedište također u Haagu.
No, "Dnevnik" - koji je ranije iznio tezu po kojoj će se Hrvatska i Slovenija vjerojatno nagoditi da o bilateralnim sporovima prosuđuje ICJ - dodaje da i taj međunarodni sud u svojim odredbama predviđa mogućnost da o nekom sporu ne donese obvezujući pravorijek nego da dade "pravno mišljenje" ustanovama u sporu koje priznaju Ujedinjeni narodi.
Pred tim su sudom, piše list, mogući različiti postupci arbitraže ili sudskih rasprava, a ovisni su u prvom redu o tome kako su se prethodno dogovorile strane u sporu.
"Dnevnik" podsjeća da je Slovenija u dosadašnjim raspravama koje su se vodile na temu rješenja otvorenih pitanja s Hrvatskom redovito preferirala posredovanje ili arbitražu, pa su se tako u toj ulozi kao posrednici ili potencijalni posrednici pojavljivali nekadašnji američki ministar obrane William Perry, povjerenik EU-a za sigurnost Javier Solana i drugi. Hrvatska je pak bila sklonija rješenju sporova pred sudom na osnovi međunarodnog prava, što je, po nekim ocjenama slovenskih analitičara, za Sloveniju koja se poziva na "povijesne okolnosti" i načelo "pravedne granice" na moru bilo manje prihvatljivo od arbitraže, posredovanja, mirenja ili stavljanja svih otvorenih pitanja u jedan pregovarački paket.