Rusija želi proširiti svoja prava iskorištavanja u arktičkom polarnom krugu sve do Sjevernog pola vjerujući da se tamo nalaze goleme zalihe nafte i zemnog plina koje će biti dostupnije kako se zbog klimatskih promjena bude otapao ledeni pokrov.
Mehanička ruka batiskafa postavila je prošlog tjedna rusku zastavu od titana na dnu Arktika na dubini od 4.261 metra, čime je simbolički označeno rusko posezanje za energetskim zalihama oko Sjevernog pola.
"Arktik je oduvijek bio i ostat će ruski", rekao je voditelj ekspedicije Artur Čilingarov nakon slijetanja u moskovsku zračnu luku Vnukovo gdje su članovi tima dočekani crvenim tepihom, limenom glazbom i šampanjcem.
"Sretni smo što smo rusku zastavu postavili na dno oceana, tamo gdje nijedan čovjek dosad nije bio. Nije me nimalo briga što neki iz inozemstva misle o tome", rekao je Čilingarov.
Postavljanjem zastave na dno ispod Sjevernog pola Moskva se uključila u borbu s drugim arktičkim zemljama oko pristupa energetskim izvorima, prenose ruski mediji.
Kanadski ministar vanjskih poslova Peter Mackay izjavio je da se Rusija ponaša kao istraživači iz 15. stoljeća. "Ne možete putovati svijetom i tek tako postavljati svoju zastavu i reći 'Ovo je naš teritorij'", rekao je Mackay.
Zamjenik glasnogovornika američkog State Departmenta Tom Casey smatra da "zastava, bila metalna ili gumena, kao ni plahta na dnu oceana, nema nikakvu pravnu snagu".
Ruski predsjednik Vladimir Putin poručio je članovima ekspedicije kako njihovo postignuće pruža uporište ruskoj poziciji oko toga tko zapravo posjeduje dno ispod Arktičkog oceana.
"O tome, naravno, trebamo razgovarati sa svojim kolegama i potvrditi to pred međunarodnim tijelima", rekao je Putin, prenose ruski mediji.