"Odgovor Zagreba je onakav kakav se otprilike mogao i očekivati: Naravno da smo za arbitražu, ali ne pod Badinterovim vodstvom", navodi vodeći slovenski list, dodajući da se rezerve oko suda za mirenje pri OESS-u koji vodi Badinter proizlaze iz ocjena da je to ustanova koja nema iskustva u rješavanju graničnih pitanja, odnosno da se radi o političkoj, a ne pravnoj instituciji.
List iznosi nagađanja da hrvatskoj vladi Badinter nije prihvatljiv kao posrednik i zato jer je uoči raspada bivše Jugoslavije njegova tadašnja "Badinterova komisija" navodno samo Sloveniji priznala da "bez problema" može postati samostalna država, što u Zagrebu "nije nikada zaboravljeno".
U vezi sa službenim odgovorom Zagreba na slovensku inicijativu postavlja se i pitanje što je bio njegov glavni cilj budući da su u Ljubljani neslužbeno i prije znali da će hrvatski odgovor na prijedlog o posredovanju Badintera biti negativan, navodi "Delo" koje iznosi da je premijer Ivo Sanader o takvom stajalištu Hrvatske vjerojatno obavijestio Janeza Janšu već prigodom neslužbenog susreta na utakmici Dinamo - Domžale u srijedu.
"Sada na osnovi službenog odgovora znamo samo to da su Hrvati umjesto Badintera predložili sud u Hamburgu, a ostale detalje ne, iako je slovenski paket (iz predložene inicijative) prilično velik. Janša koji je inicijativu očito uzeo u svoje ruke iz Zagreba je dobio službeni odgovor na inicijativu koja je bila očito adresirana na Sanadera i od koje je mnogo očekivao. Premijer i vlada sada će morati ponovno razgovarati o tome što se u odnosima s Hrvatskom može napraviti i gdje tražiti putove koji mogu dovesti do nužnog kompromisa. Dosadašnja velika tajanstvenost, odnosno strogo povjerljivi status slovenskog prijedloga, očito nisu bili korisni i još manje učinkoviti", navodi list, dodajući da su razgovori o inicijativi do sada vođeni na razini premijera i bez šefova diplomacija dviju država.