"Da nisu tragične, njihove bi prijetnje bile smiješne", komentirao je Stipić jučerašnju "Vertikalinu" najavu sudske tužbe, ističući da potpisani sporazum nije isto što i Kolektivni ugovor, te da njegovo kršenje individualno nije utuživo.
Ocijenio je i da je na temelju takvog sporazuma nemoguće provesti zakonit štrajk, a za kolege iz "Vertikale" kazao je kako "oni vrlo dobro znaju da su zaposleni u školama malodušni po pitanju sindikalnih akcija, nakon dotad neviđene sindikalne veleizdaje, te da će ih se teško pokrenuti na štrajk".
Čelnicima Vertikale poručio je i da bi, umjesto pozivanja na ostavku ministra Dragana Primorca, trebali razmisliti o vlastitim ostavkama, jer su, kaže, i sami u velikoj mjeri kumovali takvom odnosu vlasti prema prosvjeti.
Pozivajući se na podatke Državnog zavoda za statistiku za svibanj, Stipić je kazao kako su plaće u prosvjeti u proteklih pola godine za prosječnim plaćama u državi mjesečno zaostajale između 36 i 79 kuna, za plaćama u javnoj upravi i obrani između 504 i 634 kune, a za plaćama u zdravstvu i socijalnoj skrbi između 756 i 936 kuna.
"Na temelju ovog zaostajanja, zaposleni u obrazovanju u prvih su pola godine primili 5114 kuna manje nego zaposleni u zdravstvu", upozorio je Stipić, koji za takvo stanje krivi aktualnu vlast.
"Zaostajanje prosječnih plaća u obrazovanju za prosječnim plaćama u državi negativna je pojava zaživjela u mandatu aktualne vlasti", ustvrdio je Stipić, a kao primjer lošeg odnosa Vlade prema prosvjetarima istaknuo je činjenicu da im prije godišnjeg odmora nije isplaćen regres, iako je riječ o zakonskoj obvezi, ugovorenoj kolektivnim ugovorom.
Dodao je i da da zaostajanje plaća u prosvjeti pokriva veći dio suficita državnog proračuna kojim se jučer pohvalio ministar financija Ivan Šuker.
Od Vlade je zatražio i da učiteljima plati administrativne i manipulativne troškove oko besplatnih udžbenika, poručivši da je "danas, kad svi znaju sve naplatiti, degutantno od učitelja tražiti da besplatno odrađuju HDZ-ove predizborne aktivnosti".