Za razliku od uvriježenog mišljenja prema kojemu su djeca roditelja s manjim prihodima u većem broju slučajeva pretila jer se zbog nedostatnih financijskih sredstava hrane nekvalitetno, britanski su znanstvenici pronašli vezu između rizika od pretilosti kod djece i zarađenog prihoda.
Ustvrdili su da su djeca iz domaćinstava s prihodom od 22.000 do 33.000 funti imala 10 posto više izgleda da postanu pretila od djece iz domaćinstava s prihodom manjim od 11.000 funti. U domaćinstvima s prihodom preko 33.000 funti radilo se o 15 posto više izgleda.
"Zbog dugotrajnog vremena što ga roditelji svakodnevno provode na radnom mjestu, a najčešće je riječ o visokopozicioniranim radnim mjestima koja zahtijevaju i dodatno vrijeme provedeno u uredima, djeca često posežu za nezdravom hranom, čipsom i sličnim grickalicama, dulje sjede pred televizijom ili za kompjutorom, dakle i fizička aktivnost im je smanjena", zaključili su znanstvenici.
Osim toga, znanstvenici smatraju da su roditelji koji zarađuju više, u poziciji priuštiti i veću količinu namirnica, koja je ponekad pretjerana, što je još jedan čimbenik za razvoj pretilosti kod djece. Podsjetili su da da je u zadnjih 25 godina u Velikoj Britaniji broj majki-kućanica pao s 55 posto na oko 21 posto.
Dr. Susan Jebb, šefica odjela za nutricionizam i zdravlje pri britanskoj Udruzi za medicinska istraživanja istaknula je da su svi izneseni podaci svojevrsno upozorenje obiteljima koje pripadaju srednjem sloju britanskog društva.