Politički dogovor o obrisima novog reformskog ugovora, koji će zamijeniti propali europski ustav, postignut je na summitu EU-a 21. i 22. lipnja. Sada je Međuvladina konferencija zadužena da taj dogovor pretoči u tekst novog ugovora.
Portugalsko predsjedništvo je najavilo da će se striktno držati mandata, koji je dogovoren na summitu.
"Nećemo od toga odstupiti ni za milimetar", rekao je portugalski ministar vanjskih poslova Luis Amado, ističući važnost da sve zemlje članice poštuju postignuti kompromis.
Portugalsko predsjedništvo je podijelilo ministrima vanjskih poslova prvi nacrt novog ugovora, o kojem će pravni eksperti razgovarati u utorak i srijedu. Ti će stručnjaci nastaviti s radom u zadnjem tjednu kolovoza te pojačanim intenzitetom u rujnu.
Nacrt ugovora ima oko 200 stranica, od čega je 100 stranica sami ugovor, a ostalo su aneksi i deklaracije.
Britanski zastupnik u Europskom parlamentu Andrew Duff, koji je sudjelovao na otvaranju Međuvladine konferencije, izjavio je da je Poljska najavila da će za sebe tražiti izuzeće, koje su dobili Britanci u pogledu Povelje o temeljnim pravima.
Duff je rekao da je poljska ministrica Anna Fotyga zatražila da se zadrži mogućnost da se Poljska pridruži Velikoj Britaniji, koja se izborila da se Povelja o temeljnim pravima, koja će biti sastavni dio ugovora, na nju ne odnosi.
Predviđeno je da novi ugovor bude prihvaćen na izvanrednom summitu čelnika EU-a 18. i 18. listopada u Lisabonu, nakon toga bi se pristupilo procesu ratifikacije u zemljama članicama, kako bi taj dokument mogao stupiti na snagu prije sljedećih izbora za Europski parlament u lipnju 2009. godine.
Novim ugovorom EU će dobiti novi institucionalni okvir, koji će joj omogućiti lakše funkcioniranje i proširenje na nove članice. Sadašnji ugovor iz Nice dizajniran je za 27 zemalja članica.
(Hina) xsv ydj