Preporuka je to sa susreta predstavnika Hrvatske udruge hotelijera i restoratera (HUH) sa dubrovačkim turističkim djelatnicima održanog krajem prošlog tjedna u Dubrovniku na kojoj se ocjenjivao aktualni turistički trenutak te županije i grada.
Najznačajniji povod susreta bio je zabrinjavajući pad noćenja u šest mjeseci ove godine i na području cijele Dubrovačko-neretvanske županije i u gradu Dubrovniku od 5 odnosno 9,4 posto u odnosu na lanjskih šest mjeseci.
Dodatnu zabrinutost sudionici susreta iskazali su kontinuiranim ovogodišnjim padom prometa s tradicionalnih tržišta Njemačke i Velike Britanije, kao i iz Francuske, te s 260 touroperatorskih (charter) letova manje nego lani u Zračnu luku Dubrovnik.
Pojašnjavajući nove tržišne uvjete poslovanja za dubrovačko turističko gospodarstvo predsjednik predsjedništva HUH-a Franco Palma istaknuo je uvođenje selektivne stope PDV-a od 10 posto te ukidanje subvencija za touroperatore.
Tome se hoteli s tri zvjezdice i njihova uprava nisu dobro prilagodili, dosta njih je povećalo cijene bez većih ulaganja, a s obzirom da takvi objekti čine dvije trećine ukupnih smještajnih kapaciteta dubrovačkog područja jasno je otkuda pad noćenja, rečeno je na susretu.
Ocijenjeno je i da bi hotelskim kućama za bolju i lakšu prilagodbu novim uvjetima poslovanja osim preispitivanja vlastitih poslovnih politika dobro došlo i stvaranje boljih uvjeta poslovanja od strane hrvatske Vlade.
Na susretu je naglašeno i da su unatoč općem padu noćenja 'visokokategorni' dubrovački hoteli s 4 i 5 zvjezdica ove godine dobro popunjeni, da izvrsno posluju te da svi očekuju i bolje financijske rezultate nego lani. Ti hoteli čine 13 posto ukupnog hotelskog udjela.
Stoga je na susretu iskazana i podrška stalnom ulaganju u podizanje kvalitete hotelske ponude na dubrovačkom području na 4 i 5 zvjezdica, uz naglasak da taj napredak ne prate svi segmenti ponude u destinaciji.
(Hina) xtam yds