Ako bi svrha prikupljanja i korištenja podataka o radnicima bila uvođenje reda na tržište rada, zar je Hrvatska pala tako nisko da se red uvodi povredom temeljnih ljudskih prava i dostojanstva radnika, umjesto ulaganjem u obrazovanje i usavršavanje radnika, zapitala se predsjednica SSSH Ana Knežević.
Po njezinim riječima, hrvatsko tržište rada karakterizira samovolja poslodavaca, učestala neisplata plaća, 87 posto ugovora o radu na određeno vrijeme, rad bez radnog vremena, neplaćeni prekovremeni rad i rad na crno.
Uvođenje online portala za kvalitetu radnika još je jedan od oblika pritiska na radnike, jer se time uvodi nadzor ole nad njihovim privatnim i profesionalnim životom, ističu sindikalci.
Svakodnevno smo svjedoci ponižavajućih pitanja na koja radnici moraju odgovarati pri traženju posla, rekla je Knežević dodajući kako je nedavno u Getrou jedan od zaposlenika morao poslodavcu čak dati bjanko potpis svojeg sporazumnog otkaza.
Radnice se ispituju o tome hoće li se udati i kada će imati djecu, a jednu je radnicu, koja se natjecala za radno mjesto u računovodstvu, poslodavac čak pitao planira li se u dogledno vrijeme kandidirati za ministra financija, rekla je Knežević.
Uz kataloge povoljne i kvalitetne robe, koje nam svakodnevno serviraju veliki robni lanci, Hrvatska bi uskoro mogla dobiti i portal o kvalitetnim i nekvalitetnim radnicima, čime i oni sami postaju roba, kažu sindikalci i najavljuju prijavu Upravi za rad Ministarstva gospodarstva.