Po završetku ministarskog sastanka Bliskoistočni Kvartet (u kojem su Sjedinjene Države, Europska unija, Rusija i Ujedinjeni narodi) izrazio je zadovoljstvo što je Blair pristao biti njihov "predstavnik" te pozvao sve strane u regiji "da tijesno s Blairom surađuju".
Sastanak je djelomice protekao u polemici oko Blairove uloge. Blair je naime zadužen mobilizirati međunarodnu zajednicu da pomogne Palestinskoj samoupravi te pomagati u svrhu uspostave palestinske države. Dio europskih zemalja želi da njegov mandat bude proširen ulogom posrednika u pregovorima o "konačnom statusu".
Blair je na konferenciji za novinare priznao da nije prvi zapadni čelnik koji će pokušati riješiti izraelsko-palestinski sukob, ali je sebe opisao kao "optimista" po prirodi.
"Zadovoljan sam što sam preuzeo odgovornost koju su mi dale kolege iz Kvarteta", reko je i pojasnio da će mu prvi potez biti "poslušati ljude na licu mjesta".
Kvartet je u priopćenju, koje je pročitao glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, također pozdravio poziv američkog predsjednika Gerogea W. Busha na međunarodnu konferenciju o Bliskom istoku te iskazao potporu vladi palestinskog premijera Salama Fayyada.