Voditeljica medicinskih djelatnosti Ustanove Hitne medicinske pomoći Rijeka dr. Jugoslava Kurelčuk-Bogavčić kazala je u razgovoru za Hinu kako je tijekom ovoga tjedna zabilježen nešto veći broj intervencija, a da je on danas 10 do 15 posto veći i to prvenstveno kod kroničnih kardiovaskularnih bolesnika kod kojih je do problema došlo uglavnom zbog nepridržavanja savjeta vezanih uz ponašanje kod visokih temperatura.
Najtoplije je danas u 14 sati bilo u Kninu s 40 Celzijevih stupnjeva, a u Osijeku je bilo 38 stupnjeva, ali u tim gradovima nije zabilježen povećan broj intervencija već samo povećan broj poziva gdje uglavnom kronični bolesnici traže savjete kako da se zaštite.
Dežurna medicinska sestra u kninskome Domu zdravlja, u sklopu kojega je i Hitna pomoć, Milena Sinobad kazala je kako nema povećanog broja intervencija zbog vrućina, a da kronični bolesnici uglavnom slušaju preporuke liječnika i ne izlaze van.
Dežurni dispečer osječke Hitne pomoći, dr. Srđan Čalošević kazao je kako nema povećanog broja intervencija, ali je povećan broj poziva ljudi kojima je uslijed vrućina pao tlak pa traže savjet kako se zaštititi.
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) za sutra najavljuju temperature u unutrašnjosti Hrvatske i do 40 Celzijevih stupnjeva, a slično vrijeme očekuje se i idući tjedan.
Kako bi se građani donekle zaštitili do vrućina potrebno je obratiti pozornost na prehranu, osobito starije osobe. Potrebno je jesti puno voća i povrća, a malo teških namirnica. Preporuča se dnevno uzimanje do 2 litre tekućine, a valja izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela. Najbolje je što manje izlaziti iz kuće u vrijeme najvećih vrućina, a prilikom izlaska potrebno je zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.