FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

Autor: ;vlul;
ZAGREB, 16. srpnja 2007. (Hina) - Donosimo pregled vijesti iz Hrvatske do 12,30 sati.
ZAGREB, 16. srpnja 2007. (Hina) - Donosimo pregled vijesti iz Hrvatske do 12,30 sati.

ZAGREB - Ratni ministar unutarnjih poslova Ivan Jarnjak ustvrdio je svjedočeći na suđenju generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu da na području Medačkog džepa nisu stradali civili, jer je svo lokalno srpsko stanovništvo bilo naoružano. Svi su bili naoružani, a nikada nije napravljena analiza da se utvrdi tko je stradao u vojnim akcijama, a tko nakon njih, kazao je Jarnjak. Odbacio je i tvrdnje da su ratni zločini, za koja se u prvom postupku koje je hrvatskog pravosuđe preuzelo od Haškog suda sumnjiče dvojica generala, počinjeni nakon borbenih akcija. "Uvijek se tvrdi da su sva uništenja i stradanja bila nakon akcije. To jednostavno nije moguće, jer kada se vojske sukobljavaju netko mora poginuti i nešto mora biti srušeno", kazao je Jarnjak. Svoje spoznaje o tome, kako je rekao, crpi iz snimki tadašnjeg TV Knina koji je prikazao jednu staricu kako iz protuavionskog oružja puca po hrvatskim položajima te drugih izvora koji su početkom rata izvijestili da je JNA naoružala cijelo srpsko stanovništvo na ratnom području. Jarnjak je rekao da je u Gospiću stekao dojam da tim područjem zapovijeda Rahim Ademi, dok tadašnjeg pukovnika Norca nije vidio i da mu ga nitko nije spomenuo. Specijalcima su, dodao je, zapovijedali Mladen Markač i Željko Sačić, također podređeni Ademiju. Jarnjak je rekao da nikada nije čuo za tzv. Sektor 1, kojemu je prema optužnici zapovijedao Norac. Inače, bivši ministar unutarnjih poslova i član Vijeća za obranu i nacionalnu sigurnost na kojem su se donosile sve odluke vezane uz Domovinski rat, tvrdi da je o nizu važnih pitanja, poput smjene generala Ademija nakon Medačkog džepa ili priče o civilnim žrtvama doznao iz novina. O žrtvama su ga kasnije izvijestili i predstavnici UN-a.

ZAGREB - Izbore za predstavnike nacionalnih manjina ubuduće bi trebalo propisati posebnim izbornim zakonom, izjavio je danas predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer na skupu koji se na temu manjinskih izbora i rada vijeća nacionalnih manjina danas održava u zagrebačkom hotelu Westin. Tolnauer je na početku skupa, koji su organizirali GONG i novinska agencija STINA, kazao da je na nedavnim izborima za članove vijeća nacionalnih manjina i za predstavnike nacionalnih manjina u regionalnim i lokalnim jedinicama svoje kandidate za manjinska vijeća predložilo 14 nacionalnih manjina, a kandidate za svoje predstavnike u lokalnim vlastima ukupno 18 manjina. Na izbornim listama za članove vijeća bilo je 5437 kandidata, a za predstavnike manjina 191 kandidat, rekao je Tolnauer, dodavši da se, s obzirom na veći broj kandidata, očekivao i veći odaziv manjinskih predstavnika na izbore (na izbore 17. lipnja izašlo je 12,76 posto predstavnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj). Posebni izborni zakon za manjine po njegovim bi riječima pojednostavio izborni proces te olakšao posao tijelima koja provode izbore.

ZAGREB - Ministarstvo pravosuđa potvrdilo je danas, navodeći samo inicijale, da se jučer popodne u Kaznionici u Lepoglavi ubio Vlastimir Kihalić (1968.), koji je izdržavao 40-godišnju kaznu zbog ubojstva supruge i njenih dviju prijateljica u Petrinji u ožujku 2005. U priopćenju se kaže da se objesio između 14,30 i 14,55 sati, iskoristivši trenutak kad je u zatvoreničkoj sobi bio sam, te da je ravnatelj Uprave za zatvorski sustav uputio inspekcijski nadzor u Kaznionicu u Lepoglavi radi utvrđivanja svih okolnosti tog događaja.

(Hina) xvlul yvlul

An unhandled error has occurred. Reload 🗙