Nakon izručenja australskih vlasti Hrvatskoj, Gudelj je došao oko 17,30 sati redovitom zrakoplovnom linijom iz Frankfurta u Zagreb u pratnji policije koja ga je pratila iz Australije, preko Njemačke u Hrvatsku. Na aerodromu je uz policijsko osiguranje odmah prebačen u jedan od dva policijska kombija kojim je odvezen u osječki zatvor.
Gudelj je uhićen u rujnu prošle godine u Sidneyju na temelju zahtjeva Republike Hrvatske za izručenjem, a u siječnju ove godine i osobno je pristao na izručenje, ali je postupak trebala odobriti i australska Vlada.
Gudeljev odvjetnik Nedjeljko Rešetar izjavio je večeras kako vjeruje da će se postupak protiv njegova branjenika voditi na temelju iste optužnice koja je bila na snazi 1997., kada je Vrhovni sud u tome slučaju primijenio Zakon o općem oprostu.
Optužnica ga tereti da je u srpnju 1991. na cesti Osijek-Tenja, pucajući iz automatske puške na automobil u kojem je bilo izaslanstvo za pregovore s pobunjenim Srbima u Tenji, osim načelnika osječke policije Josipa Reihla Kira, ubio i potpredsjednika Izvršnog vijeća tadašnje osječke Skupštine općine Gorana Zobundžiju te skupštinskog vijećnika Milana Kneževića, a teško ranio predjednika Mjesne zajednice Tenje Mirka Tubića.
Na osječkome sudu 1994., Gudelj je u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora. Nakon što je za njim raspisana međunarodna tjeralica, uhićen je u Njemačkoj 1996. i izručen Hrvatskoj, gdje je protiv njega obnovljen sudski postupak, koji je prekinut 1997., kada je Vrhovni sud Republike Hrvatske na Gudelja primijenio Zakon o općem oprostu smatrajući da su ubojstva izravno povezana s tadašnjim ratnim okolnostima te da ih je Gudelj počinio kao pripadnik pričuvnog sastava MUP-a osiguravajući policijsku nadzornu postaju prema Tenji.
Optuženi Gudelj, nakon što je pušten na slobodu, otišao je u Australiju, ali je protiv takve odluke Vrhovnog suda Državno odvjetništvo podnijelo zahtjev za zaštitu zakonitosti, a supruga ubijenog načelnika policije Jadranka Reihl Kir podnijela je tužbu Ustavnome sudu RH.
Taj je sud 2001. odluku o primjeni Zakona o općem oprostu ocijenio protuustavnom i prihvatio ustavnu tužbu, a slučaj vratio osječkome Županijskom sudu na ponovno suđenje.
(Hina) xivuc ymc