Veleposlanik Portugala u Hrvatskoj predstavio je u petak u Zagrebu na konferenciji za novinare četiri temeljna prioriteta šestomjesečnog predsjedanja Unijom koje je njegova zemlja preuzela 1. srpnja.
"Učinit ćemo sve što možemo da ubrzamo proces (hrvatskog pristupanja Uniji), a europski ugovor će zacijelo ukloniti oblake koji vise nad (izgledima za proširenje) na Hrvatsku", rekao je Barreiros.
Sada važeći Ugovor iz Nice dizajniran je za najviše 27 zemalja članica, a Hrvatska bi bila 28.
"Ali, morate biti svjesni da pregovori" imaju svoju ciklus, rekao je Barreiros.
Podsjetio je da zemlja kandidatkinja dostavlja svoja pregovaračka stajališta za pojedina poglavlja, zatim Europska komisija donosi svoje pregovaračke pozicije, za neka poglavlja izriču se mjerila (benchmarks) i ukratko taj proces traži dosta vremena.
"Potrebno je da koliko je god moguće dokumenata o različitim poglavljima (...) budu dostavljena do najkasnije kraja prvog tjedna rujna", rekao je Barreiros.
Tada će Komisija i zemlje članice imati dovoljno vremena za analizu poglavlja, rekao je Barreiros.
"Dakle nije samo volja predsjedništva (važna, jer je važan i postupak pregovaranja), volja je predsjedništva ubrzati koliko je god moguće (pregovore)", ponovio je portugalski veleposlanik.
U nastavku predstavljanja prioriteta portugalskog predsjedanja Unijom veleposlanik je pobliže predstavio četiri skupine prioriteta među kojima je prva "Budućnost EU".
U toj se skupini ističe organizacija Međuvladine konferencije koja treba usuglasiti tekst novog ugovora EU. Taj će se tekst raditi na temelju europskog ustava, dokumenta već ratificiranog u 18 zemalja, ali i odbačenog na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj, pa će obje te činjenice biti uzete u obzir.
"Imamo vrlo ograničeno vrijeme, intenzivan nas rad očekuje", rekao je veleposlanik Barreiros i pojasnio da sav posao "morao biti završen kako bi (tekst) formalno bio prihvaćen krajem ove godine".
Za budućnost EU važno je njezino proširenje jer ono pridonosi miru, stabilnosti i prosperitetu Europe, a u tom je kontekstu nadasve važno razvijati europsku perspektivu za Jugoistočnu Europu.
Lisabonska strategija drugi je prioritet portugalskog predsjedništva i obuhvaća tri velika područja: gospodarstvo, društvena pitanja i zapošljavanje, te energetiku i okoliš.
U gospodarstvu će ključan biti razvoj strategija za bolje i učinkovitije funkcioniranje unutarnjeg tržišta EU. U socijalnim pitanjima naglasak će biti na socijalnoj odgovornosti i zapošljavanju, preciznije na fleksibilnosti i sigurnosti na tržištu rada.
U području energetike i okoliša ključno je unutarnje tržište EU za plin i električnu energiju, zaštita okoliša i bioraznolikosti.
U trećoj skupini prioriteta nazvanoj "Područje sloboda, sigurnosti i pravosuđa" portugalsko predsjedništvo posebnu će pozornost posvetiti pitanju legalne i ilegalne imigracije, te južnoj granici Unije na moru i borbi protiv terorizma.
Ključne točke u zadnjoj skupini prioriteta portugalskog predsjedanja, naslovljenoj "Europa i svijet", su razvoj novog pristupa prema Mediteranu, što znači jačanje političkog dijaloga između EU i njezinih partnera na njezinim južnim i istočnim granicama.
Lisabon priprema summit između EU i Afrike, summit EU-Brazil. Portugal aktivno promovira tješnje veze između Europe i Latinske Amerike i Kariba i planira summite s Kinom, Indijom i Ukrajinom.