"To je bogata regija, ne samo po turističkim i kulturnim znamenitostima, nego i po energetskom i ljudskom potencijalu", rekao je Rupel.
Po njegovim riječima, prazninu između Slovenije i Grčke potrebno je popuniti, "i to bolje prije nego kasnije, inače riskiramo visokom cijenom u budućnosti".
Dodao je da su Hrvati, koje naziva "neposrednim susjedima i prijateljima", najdalje odmakli u približavanju Europskoj uniji i ne trebaju neku posebnu pomoć, dok je druge na tom putu potrebno ohrabriti.
Iznoseći pojedinačno europerspektive svake zemlje regije, Rupel je posebno istaknuo važnost Srbije za stabilnost Balkana. "Nova vlada u Beogradu pokazala je snažnu predanost suradnji s Haškim sudom i nastavku puta prema EU-u, a Unija je zauzvrat odgovorila ponovnim otvaranjem pregovora o Stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Rupel.
Ponovivši da EU podupire plan posebnog izaslanika UN-a za Kosovo Marttija Ahtisaarija o nadziranoj neovisnosti Kosova, slovenski ministar vanjskih polova istaknuo je da bi, s druge strane, trebalo zajamčiti europsku budućnost Srbije.
"Ona (Srbija) ne bi trebala birati između Europe i Kosova, a međunarodna zajednica između Kosova i Srbije", rekao je Rupel u razgovoru za Independent.