Tim istraživača, predvođen Dirkom Taubertom, istražio je učinak tamne čokolade na skupini od 44 ispitanika koji, osim visokog tlaka, nisu imali nikakvih drugih problema i rezultati su, kako javlja Glas Amerike, bili jako zanimljivi - čokolada im je smanjila sistolički ili srčani krvni tlak za čak 2,9 jedinica i dijastolički krvni tlak za 1,9 jedinica. Bijela čokolada, koja je korištena kao kontrolna tvar, nije imala nikakva učinka na krvni tlak kod tih ljudi.
Neutralna priroda bijele i mliječne čokolade dokazana je i u prijašnjim studijama. Biokemijsko objašnjenje rezultat je činjenice da tamna čokolada sadrži velike količine spojeva skupine polifenola. Uneseni u organizam povećaju proizvodnju dušičnog oksida koji direktno utječe na krvne žile izazivajući njihovo širenje, a time i pad tlaka u njima.
"Pravilo je jednostavno, što trpkija čokolada, to je količina polifenola u njoj veća", tvrdi Taubert, napominjući kako su male količine tamne čokolade potrebne da se postigne učinak, a ne će se negativno odraziti na težinu.
To je jako važno, jer čokolada je bogata mastima i jedenje velikih količina lako bi moglo dovesti do gojaznosti, čimbenika visokoga krvnog tlaka.
Tamna čokolada, poznata domaćicama i kao "čokolada za kuhanje", odličan je izvor antioksidanata koji su pak važni za održavanje zdravlja. U jednom gramu te čokolade ima ih više nego u ekvivalentnoj količini crvenog vina ili zelenog čaja.