Programom je obuhvaćena suradnja između kulturnih ustanova, udruga i samih umjetnika, na području likovnih umjetnosti, književnosti, očuvanju i zaštiti kulturne baštine, filmu, razmjeni likovnih i muzejskih izložbi, te gostovanjima umjetnika na festivalima koje organiziraju obje zemlje.
Biškupić je podsjetio da su Hrvatska i Slovačka imale dugu zajedničku povijest, a danas Slovačka kao punopravna članica Europske unije (EU) podupire Hrvatski ulazak u EU.
U Slovačkoj živi hrvatska nacionalna manjina u Devinskom Selu nedaleko Bratislave, u kojoj je uređen hrvatski kulturni dom. Ministarstvo kulture dosad je hrvatskoj manjini poslalo dosta hrvatske literature, te je potiče da obnovi veze s matičnom domovinom.
Biškupić je najavio da će važnije hrvatske izložbe u Slovačkoj biti o suvremenom hrvatskom crtežu, skulpturi i umjetničkom nakitu, te čipkarstvu.
Slovački ministar Mađarić također je istaknuo da u Hrvatskoj u Slavoniji živi slovačka manjina, koja održava dobre odnose s matičnom zemljom.
Slovačka će se u Hrvatskoj predstaviti s nekoliko izložbi, među kojima o osobama iz znanosti i tehnike, slovačkom narodnom ustanku, pučkoj umjetnosti i dr.
Ugovorom je također precizirano da će slovački glazbenici sudjelovati na Muzičkom biennalu u Zagrebu, Varaždinskim baroknim večerima, Međunarodnim danima jazza u Zagrebu, Glazbenim večerima u Sv. Donatu, Samoborskoj glazbenoj večeri i Požeškim orguljaškim večerima.
Hrvatski glazbenici u Slovačkoj će se predstaviti na Bratislavskim glazbenim svečanostima, Srednjoeuropskom festivalu koncertne umjetnosti u Žilini, Košičkom glazbenom proljeću, Međunarodnom orguljaškom festivalu Ivana Sokola, Međunarodnom festivalu suvremene glazbe Melos Etos, te na Bratislavskim danima jazza.
Ministar Biškupić razgovarao je danas i s litvanskim ministrom kulture Jonnasom Jučasom o međusobnom upoznavanju dviju literatura, u sklopu čega je hrvatsko Ministarstvo kulture pomoglo prijevod "Judite" Marka Marulića na litvanski jezik, a lani je u Vilniusu otkriven i spomenik Maruliću.