FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sa sjednice Vlade

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 10. srpnja 2007. (Hina) -
ZAGREB, 10. srpnja 2007. (Hina) -

Ovlašteno trgovačko društvo, trgovac pojedinac ili obrtnik moći će se baviti poslovima posredovanja u prometu nekretninama samo uz rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje tog posla koje će im izdavati Ministarstvo gospodarstva, a na osnovu tih rješenja Hrvatska gospodarska komora (HGK) posrednike će upisati u Registar posrednika u prometu nekretninama.

Prijedlog je to hrvatske Vlade koja je s današnje sjednice u redovnu saborsku proceduru uputila Prijedlog zakona o posredovanju u prometu nekretninama kojim se po prvi put zakonski regulira to područje koje je, kaže ministar gospodarstva Branko Vukelić, suočeno s velikim problemima.

Uz posrednike koji posluju po visokim, europskim standardima mnogo je i onih koji su daleko ispod tih standarda.

Značaj tog tržišta ministar je potkrijepio podatcima da je samo u 2006. promet nekretninama, koje se oporezuju porezom na promet nekretninama, dosegnuo gotovo 24 milijarde kuna (to ne uključuje novosagrađene nekretnine na koje se plaća PDV).

Na tržištu, pak, prema podatcima HGK, djeluje 585 trgovačkih društava, a 120 agencija te poslove obavlja kao obrt.

Neke su agencije, kako se navodi i u obrazloženju zakonskog prijedloga, zapravo neodgovarajući prostori u kojima se posredovanjem u prometu nekretninama bave pojedinci koji tako ostvaruju čistu dobit za sebe osobno i u zoni su sive ekonomije.

Stoga Vlada predloženim zakonom, ističe Vukelić, želi uvesti reda, urediti način rada posrednika, te uvesti sigurno i standardizirano trgovanje nekretninama.

Zakonom bi se tako utvrdilo da posrednik mora poslovati u primjerenom prostoru koji je u cijelosti odvojen od stambenog prostora, te koji ima posebnu prostoriju za povjerljive razgovore sa strankama.

Posrednike se obvezuje da se osiguraju od odgovornosti za štetu pri čemu najniža osigurana svota ne može biti manja od 200 tisuća kuna po jednom štetnom događaju, odnosno 600 tisuća kuna za sve odštetne zahtjeve u jednoj godini.

Predloženim se zakonom utvrđuje i da agent za posredovanje u prometu nekretninama mora biti upisan u imenik agenata koji će voditi HGK, da mora imati najmanje srednju stručnu spremu i položen stručni ispit (koji će također provoditi HGK), te da, bez suglasnosti posrednika za kojeg radi temeljem ugovora o radu, ne može istodobno obavljati te poslove za drugog posrednika.

Uz uvjete za obavljanje posla, zakon propisuje i prava i obveze posrednika, agenata i nalogodavaca, odnosno prodavatelja ili kupca nekretnine, nadzor nad primjenom zakona te kaznene odredbe za nepridržavanje zakonskih odredbi.

Isto tako regulira i posredničku naknadu čija visina, izričita je zakonska odredba, ne smije prelaziti 6 posto kupoprodajne cijene nekretnine.

Tvrtke koje u okoliš ispuštaju emisije s više od 30 tona ugljikovog dioksida (CO2) godišnje plaćat će naknadu po toni ispuštenog CO2 11 kuna, iduće godine 14 kuna, a 2009. naknadu od 18 kuna.

Vlada je danas, naime, donijela uredbu o jediničnim naknadama, korektivnim koeficijentima i kriterijima za utvrđivanje naknade na emisiju CO2 u okoliš.

Naknada u RH bit će bitno manja od one koja se plaća u državama EU, jer po riječima ministrice zaštite okoliša Marine Matulović Dropulić najmanju naknadu od 40 kn po toni plaća Češka a najvišu Mađarska od čak 600 kuna.

Naknadu neće plaćati obveznici koji u okoliš ispuštaju emisije CO2 nastale izgaranjem bio mase ili bio razgradivog otpada jer se ta goriva smatraju CO2 neutralnima, dok će tvrtke koje proizvode električnu energiju za javnu uporabu naknadu plaćati temeljem korektivnog faktora pa će im ta naknada biti i do 50 posto niža nego li je utvrđeno za velike onečišćivače.

Vlada je s današnje sjednice u redovitu Saborsku proceduru uputila Prijedlog novog zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti kojim se sukladno propisima EU s dvadesetak bolesti predlaže dopuniti popis zaraznih bolesti čije je sprječavanje i suzbijanje od interesa za državu.

Ministar zdravstva Neven Ljubičić kazao je da je zakonske promjene inicirala pojava novih zaraznih bolesti (SARS, AIDS, legionarska bolest, ptičja gripa) ili bolesti koje su promijenile svoju epidemiološku sliku - rezistentna tuberkuloza, hospitalne infekcije, te je stoga nužno proširiti listu zaraznih bolesti koje se obvezno prijavljuju Epidemiološkoj službi.

Saboru je upućen i prijedlog izmjena zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda kojim se među ostalim kao područje definira ekološko pčelarstvo, definirani su uvjeti za označavanje ekološkog proizvoda, vođenje baze podataka poljoprivrednog reprodukcijskog materijala proizvedenog u ekološkoj proizvodnji itd.

Da je riječ o ekološkoj proizvodnji (poseban sustav održivog gospodarenja u poljoprivredi i šumarstvu koji obuhvaća uzgoj bilja i životinja, proizvodnju hrane, sirovina i prirodnih vlakana te preradu primarnih proizvoda), potvrđivalo bi se posebnim certifikatom.

Saboru je na potvrđivanje upućen ugovor o zajmu između Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za Projekt unutarnje vode (vodoopskrba, zaštita voda u slivu Save, Drave i Dunava, obrana od poplava u slivu Save) - zajam iznosi 100 milijuna eura a RH u projektu sudjeluje s 5,3 milijuna eura.

Vlada je Saboru na prihvaćanje uputila izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u prošloj godini, po kojemu je lani za ulaganja u naseljene otoke iz proračuna izdvojeno 1,26 milijardi kuna.

(zpop)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙