Nakon što je s načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnikom Josipom Lucićem posjetio ozlijeđene u osječkoj Kliničkoj bolnici, Rončević je izjavio novinarima da stručna ekipa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) u suradnji s vojnom i civilnom policijom utvrđuje stanje na mjestu nesreće, kao i njezin uzrok.
Istraga traje i ovome trenutku ne možemo špekulirati što je uzrok pada naše letjelice. Nakon što dobijemo izvješće, obavijestit ćemo o tome hrvatsku javnost, rekao je Rončević.
Na konstataciju novinara da današnja nesreća otvara pitanje u kakvom je stanju hrvatsko zrakoplovstvo Rončević je odgovorio kako su i do njega doprle špekulacije da je helikopter MI-8 navodno loša letjelica, te je ustvrdio kako je to "jedna od najsigurnijih letjelica u klasi tih helikoptera", a stručnjaci će reći što je uzrok pada.
"Stupanj održavanja je visok, financijska sredstva su dostatna i sve svoje letjelice pregledavamo u predviđenim rokovima. Ovo je salonska letjelica, u kojoj se osobno vozim, u kojoj se voze predsjednik Vlade i predsjednik Republike, ali na žalost, kao i kod svih drugih tehničkih sklopova, ne možete predvidjeti kad će nešto otkazati", rekao je Rončević.
Odbacio je nagađanja po kojima je navodno dobivao upozorenja da su dijelovi za servis helikoptera loši, ustvrdivši kako to "definitivno nije točno".
"Zadnja pritužba na kvalitetu dijelova bila je 2003. godine. Bilo kakvu dojavu, službenu ili anonimnu, ispitujemo preko Vojne policije i Vojno-sigurnosne agencije, i nikakvu prijavu o nekakvoj nekvaliteti dijelova nismo dobili. Da smo dobili i anonimno upozorenje, mi bi ga ispitali", ustvrdio je ministar.
Podsjetio je kako je 2004. godine u bazi u Divuljama zabilježen slučaj pada helikoptera MI-8 s manje visine, kada pilot nije uspio zadržati kontrolu nad letjelicom, ali tada nitko nije stradao.
Rončević je u bolnici posjetio ozlijeđene osobe, među kojima i generale Slavka Barića, Damira Krstičevića i Zvonka Peternela, napominjući kako su ozlijeđeni, ali im životi nisu ugroženi.
Osječka bolnica je nešto ranije večeras potvrdila da su u padu vojnog helikoptera smrtno stradali aviomehaničar Juraj Ruškač i vozač visokog časnika Hrvatske vojske Vjekoslav Ljubo.
Na novinarski upit kako će se MORH skrbiti o obiteljima poginulih, Rončević je kazao kako će, osim onoga što obiteljima poginulih pripada po propisima, potaknuti humanitarnu akciju prikupljanjem sredstava iz plaća djelatnika.
General pukovnik Josip Lucić izjavio je novinarima kako je, unatoč nekim problemima u proteklom razdoblju, u posljednje dvije do tri godine postignut "najviši stupanj tehničke ispravnosti ratnoga zrakoplovstva", podsjetivši na sudjelovanje letjelica HRZ-a u protupožarnoj borbi te prebacivanje oko 900 pacijenata godišnje s otoka ili udaljenih mjesta u bolnice, upravo s takvim helikopterima.
"Ratno zrakoplovstvo je u ovom trenutku visoko ispravno, a ovo je sigurno nesreća", ocijenio je Lucić ne želeći nagađati o uzroku nesreće dok se o tome ne očituju stručna tijela.
Voditelj Odjela traumatologije osječke bolnice Aleksandar Nagy izjavio je novinarima oko 21 sat da je generalu Damiru Krstičeviću utvrđen prijelom dvaju slabinskih kralješaka, ali mu je stanje stabilno, dok su generali Slavko Barić i Zvonko Peternel zadobili lakše tjelesne ozljede i dobro su.
Nagy je dodao kako je u nesreći ukupno ozlijeđeno 11 osoba, od kojih je devet primljeno u osječku bolnicu a dvoje u vukovarsku.