Obveza državljana EU-a da miješaju biogoriva s tradicionalnim gorivima "iznimno je negativan trend", kada je riječ o zaštiti okoliša, jer ima "devastirajući učinak na tropske šume", objasnio je Michel.
Troškovi proizvodnje biogoriva u Europi viši su u europskim zemljama nego u zemljama u razvoju, s obzirom da se EU protivi uvozu, primjerice palmina ulja iz Indonezije, što dovodi do sječe tropskih šuma ili njihova spaljivanja, objasnio je znanstvenik.
Kada se spaljuje europska palma, tzv. žumara, potrebno je više od stoljeća za ponovnu apsorpciju ugljičnog dioksida. Jednako je kod uvoza biogoriva na bazi sojinih klica podrijetlom iz Brazila.
Kao alternativu, Nobelovac predlaže pogon na drva, primjerice stabala topola, koja vrlo brzo izrastaju nakon sječe te korištenje prirodnog plina ili nafte.
Berlinske vlasti razmatraju mogućnost uvođenja sustava neke vrste pismenog jamstva kada je riječ o uporabi palmina ulja, čiji bi cilj bio izbjeći deforestaciju čitavih područja obraslih palminim šumama.
Europska komisija traži da biogorivo do 2020. čini najmanje 10 posto goriva koji će se koristiti u prometnom sektoru.